روانشناسی اجتماعی احساس بدبختی من ناشی از چیست؟ چرا بدشانسم؟

• نویسنده موضوع FATEMEH HOSSEINI
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 1
  • بازدیدها 124
  • کاربران تگ شده هیچ

FATEMEH HOSSEINI

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
24/1/22
ارسالی‌ها
1,237
پسندها
16,075
امتیازها
38,073
مدال‌ها
20
سطح
24

• نویسنده موضوع
  • محروم
احساس بدبختی من ناشی از چیست؟ چرا بدشانسم؟

احساس بدبختی و بدشانسی

همین الان یک آزمایش انجام دهید. به سایت گوگل بروید و تایپ کنید چرا من. همین دو کلمه را که تایپ می‌کنید، خود گوگل بر اساس جستجوهای قبلی به شما پیشنهاد می‌دهد. می‌دانید پیشنهادش چیست؟ می‌گوید چرا من بدبختم! ظاهراً این احساس بدبختی آن‌قدر همگانی است که تبدیل به یکی از جستجوهای پرطرفدار گوگل شده است!!

راستش را بخواهید آدم‌های مختلف از منظرهای متنوع و با تعاریف مختلف از بدبخت و خوشبخت، شاد و افسرده، خوش‌شانس و بدشانسی به این موضوع پرداخته‌اند؟

مثلاً پروفسور ریچارد وایزمن؛ استاد روانشناسی دانشگاه هرتفورشایر گفته می‌خواستم بدانم چرا بخت و اقبال همیشه در خانه بعضی‌ها را می‌زند و آنها...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : FATEMEH HOSSEINI

FATEMEH HOSSEINI

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
24/1/22
ارسالی‌ها
1,237
پسندها
16,075
امتیازها
38,073
مدال‌ها
20
سطح
24

• نویسنده موضوع
  • محروم
تحلیل و تجویز راهبردی

احساس بدبختی و خوش بختی پرسشی است که در طول تاریخ ادامه یافته است و ادامه هم دارد. اما می‌توان تا اطلاع ثانوی به دو نکته کلیدی در این زمینه توجه کرد.

۱- اولاً اینکه اصلاً این سؤال اشتباه است. بدبختی یا خوشبختی از نظر واژه‌شناسی اشتباه به نظر می‌رسد چون مفروض گرفته که همه چیز به بخت (شانس، اقبال، یا تقدیر) مرتبط است. در طول تاریخ هزاران ساله فرهنگ و ادبیات ایرانی نیز این مسئله را می‌توانیم از واژه‌ها بفهمیم. به این واژه‌ها دقت کنید: نیک‌اختری، نکوطالعی، خوش‌اقبالی، نیک بختی، نگون‌بختی، سیاه‌بختی و شوربختی. هر هفت واژه تلویحاً این فرض را گرفته‌اند که ریشه شادکامی/ناکامی انسان وابسته است به بیرون. من از زمانی به بعد عمداً به جای واژه خوشبختی،...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : FATEMEH HOSSEINI
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] RiRa-M