مقاله طرحواره تایید جویی

• نویسنده موضوع سناریو غمگین
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 218
  • کاربران تگ شده هیچ

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,216
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
همه ما گاهی اوقات ممکن است از پذیرش و تایید اطرافیان خود برای کارهایی که انجام می دهیم لذت ببریم. اما در صورتی که تایید دیگران برای شما خیلی مهم بوده و بر تصمیمات مهم زندگی و بسیاری از رفتار های شما تاثیر می گذارد، احتمالا دچار تله تایید طلبی یا پذیرش جویی هستید. نکته مهم این است که وقتی این تایید داده می شود، می تواند روز شما را فوق العاده جلوه دهد، در حالی که اگر حتی کمی تایید نگیرید، ممکن است از نظر احساسی آشفته شوید.

بنابراین به دنبال طرحواره تایید جویی عزت نفس پایین آمده و کار های شما به شدت به نظرات و تصمیمات دیگران وابسته است. بنابراین در بسیاری مواقع تناقض را تجربه می کنید. در این مقاله در مورد طرحواره تایید طلبی یا پذیرش جویی اطلاعات کاملی ارائه شده است.

طرحواره تایید جویی یا...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,216
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علائم طرحواره تایید طلبی
افراد با تله های زندگی نشانه هایی دارند که شناخت هر تله را راحت تر می کند. در این جا علائم و نشانه های طرحواره تایید جویی شرح داده شده است، در صورتی که بیش از 5 مورد درباره شما صدق می کند، احتمال زیاد شما دچار این تله به صورت آسیب زا هستید.

من خیلی نگران این هستم که مردم در مورد من چه فکری می کنند.

بسیاری از تصمیمات من بر اساس نظر دیگران بوده است.

در موقعیت های اجتماعی، از اینکه مردم مرا قضاوت می کنند یا دوستم ندارند، مضطرب می شوم.

من تمایل دارم بسته به اینکه با چه کسی هستم، نحوه رفتار و صحبتم را تغییر دهم.

من احساس نمی کنم که هویت قوی دارم.

تحسین و توجه زیاد دیگران باعث می شود که من احساس ارزشمندی کنم.

می خواهم همه مرا دوست داشته باشند.

داشتن پول و...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,216
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علت تله تایید جویی یا پذیرش طلبی
مانند دیگر تله های زندگی، تله تایید طلبی نیز وابسته به سبک فرزند پروری والدین و نحوه رفتار آن ها در کودکی است. این افراد در کودکی تلاش برای تایید دیگران را یاد گرفته اند و والدین این رفتار را در آن ها نهادینه کرده اند. در بسیاری مواقع جلب توجه کودک منجر به توجه والدین شده و آن ها این رفتار را درونی کرده اند. بنابراین به مرور از خواسته ها و خویشتن خویش دور شده و هویت آن ها آشفته می شود.

والدینی که خود این طرحواره را زیاد داشته و مدام به دنبال تایید و توجه دیگران هستند، طرحواره پذیرش جویی را در کودک رشد می دهند. زیرا کودکان در سنین پایین الگو گیری و تقلید را زیاد انجام می دهند و مانند یک دستگاه ضبط رفتار می مانند. به طور کلی در خانواده هایی که حفظ ظاهر و...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,216
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
تاثیر تله تایید جویی
مانند هر طرحواره دیگری، طرحواره تایید جویی نیز اگر زیاد باشد، بر حوزه های مختلف زندگی افراد تاثیر منفی می گذارد. برای مثال روابط او با افراد را به دلیل طلب تایید و پذیرش از دیگران تحت تاثیر قرار می دهد. در اینجا تاثیر تله تایید طلبی شرح داده شده است.

روابط بین فردی

همانطور که ذکر شد اطرافیان افرادی که دارای طرحواره تایید جویی هستند، به دلیل تایید جویی و رفتار هایی که این افراد برای گرفتن اعتبار از خود نشان می دهند، اذیت و ناراحت می شوند. این افراد در روابط بین فردی خود مدام مانند آفتاب پرست تغییر می کنند تا با افرادی که وقت می گذرانند همانند بوده و تایید آن ها را جذب کنند. بنابراین این روند خسته کننده می شود، زیرا پس از انجام بسیاری از کارها شروع به نشخوار فکری می...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,216
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
درمان طرحواره تایید جویی یا پذیرش طلبی
در درمان تله تایید جویی فرد باید متوجه شود که هویت او جدا از شخصیتی است که دیگران آن را تایید می کنند و او باید نسبت به هویت خود آگاه بوده و در پذیرش اش باشد. به مرور در طرحواره درمانی به فرد کمک شده تا کمتر به دنبال توجه و تایید دیگران باشد. به مرور عزت نفس فرد تقویت شده و بیشتر بر خود اتکا می کند، تا بر ارزش و تایید دیگران. راه های بسیاری برای درمان این تله وجو دارد، اما باید تحت نظر فرد متخصص و طرحواره درمانگر باشد. راه های زیر در درمان تایید جویی استفاده می شود.

به جای اینکه به دنبال تایید دیگران باشید، خود واقعی خود را بیان می کنید. این کار را با یادگیری و استفاده از روش های ارتباط قاطعانه انجام دهید.

تهیه لیست از مزایا و معایب طرحواره تایید...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,216
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
سوالات متداول

1- طرحواره تایید جویی چیست؟
افراد با طرحواره تایید جویی زمانی خود را ارزشمند می دانند که دیگران آن ها را تایید و تحسین کنند که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.

2- علائم طرحواره تایید طلبی چیست؟
افراد با تله های زندگی نشانه هایی دارند که شناخت هر تله را راحت تر می کند در متن مقاله علائم طرحواره تایید طلبی یا پذیرش جویی شرح داده شده است.

3- علت تله تایید جویی یا پذیرش طلبی چیست؟
مانند دیگر تله های زندگی، تله تایید طلبی نیز وابسته به سبک فرزند پروری والدین و نحوه رفتار آن ها در کودکی است که در متن مقاله توضیح داده شده است.
منبع :مصاحب.

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

عقب
بالا