زندگینامه زندگینامه محمد ابراهیم جعفری

• نویسنده موضوع Negar.Dayani
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 9
  • بازدیدها 186
  • کاربران تگ شده هیچ

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
محمد ابراهیم جعفری نقاش نوگرا و شاعر معاصر، عضو رسمی هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان و انجمن هنرمندان نقاش ایران بود. وی در بیِنال‌های مختلف داخلی و خارجی به عنوان داور حضور فعال داشت. شعر ترانهٔ «چو مرغ شب» از سروده‌های اوست.

61747f8d6d3b548527eea6d5af0939af.jpg

امضا : Negar.Dayani
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Bina.a

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
محمد ابراهیم جعفری متولد ۱۳۱۹ در شهر بروجرد استان لرستان بود.
پدرش بازرگان و باغدار بود؛ او دبستان را در مدرسه فردوسی گذراند و در دبیرستان، رشته ادبیات خواند. در بروجرد تحت تأثیر نقاش قهوه‌ خانه‌ای به نام «فانی» رو به نقاشی آورد و اولین آثار خویش را کشید. معلم هنر دبیرستان او به نام «دعوتی» مشوق و راهنمای او بود تا نقاشی را جدی‌تر پی بگیرد.
از نوجوانی به شعر گفتن روی آورد و با الهام از طبیعت پیرامون خود شعر می‌گفت. سال پنجم دبیرستان به مدرسه دارالفنون تهران رفت و آنجا با مفاهیم روز ادبیات و نقاشی آشنا شد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Bina.a

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
سال ۱۳۳۸ در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصیل نقاشی را آغاز کرد. در آنجا در گارگاه علی‌محمد حیدریان (از مؤسسین پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و شاگرد کمال‌الملک) و محمود جوادی‌پور حاضر شد.
بعدها در کارگاه جوادی‌ پور با محسن وزیری‌ مقدم آشنا شد. این آشنایی باعث پیشرفت او شد و به اتفاق اصغر محمدی و غلامحسین نامی با هم به سفرهای کوتاه و بلند رفتند.
در میان دانشجویان هنر آن زمان، جعفری، محمدی و نامی به «سه تفنگ‌دار معروف» بودند. این سفرها چهل سال ادامه داشتند. این سه نفر، از تابستان ۱۳۴۸ به سفرهای اروپا رفتند.

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
Untitled.png

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
محمد ابراهیم جعفری سابقه حضور فردی و گروهی مختلفی در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی از جمله نخستین نمایشگاه خیابانی تهران در سال ۱۳۴۲ (به تلاش محسن وزیری‌مقدم) بی‌ینال یا دوسالانه پاریس در سال ۱۳۴۸، جشنواره هنر کنی سور مرن در جنوب فرانسه در ۱۳۵۵، کسب جایزه ملی این کشور در سال ۱۳۵۳ نقاشان معاصر ایران در آلمان، بال سوئیس، هنرمندان منتخب ۳۸ کشور در پاریس، نقاشان پیشرو در واشینگتن، دی.سی. (واش آرت) و نمایشگاه‌های هنرمندان معاصر ایران در مراکش، لندن، مسکو، کانادا، اسپانیا و ارمنستان را داشت.
جعفری به عنوان مؤسس کانون هنرهای تجسمی شناخته می‌شود.

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به همکاری با فیروز شیروانلو در شکل‌گیری فرهنگ‌سرای نیاوران، «برنامه‌ریزی و طراحی آموزش هنر» و کار و مطالعه در کوی بین‌المللی هنرهای پاریس، همکاری آموزشی با دانشگاه نوریچ آمریکا و دانشگاه‌های هنر اصفهان، یزد، کرمان و دانشگاه آزاد تهران و اجراهای فی‌البداهه با عنوان «صلح تن به تن» برای ایجاد ارتباط تبادل نظر نقد و گفت‌وگو در ارتباط با نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی نام برد.
او در نقاشی‌های خود از آبرنگ، آب‌مرکب، استفاده از گِل و گواش، و استفاده از ماده زمینه‌ای پلاستوفوم (یونولیت) استفاده می‌کرد.
در دوران جنگ ایران و عراق او با به‌کارگیری رنگ‌های تیره و سیاه در نقاشی‌های آبرنگ خود، خرابه‌ها را به تصویر می‌کشد. محمد ابراهیم جعفری در آخرین نمایشگاه خود در سال ۱۳۷۷...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
1Untitled.png

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
در دنیای تصویر، هر اثر هنری، از نظر شکل، یکی از امکانات قرارگیری عناصر تصویری بر یک محمل است. حال این محمل می‌تواند سطحی ناصاف باشد مثل دیواره غارها، یا سطحی صاف به شکل دیوارهای ساخته دست بشر. از سوی دیگر می‌توان گفت: هر اثر هنری نمایش تخیل یا تظاهر تخیل هنرمند یا هنرمندانی است که آن را به‌وجود آورده‌اند.
سال‌ها پیش در یکی از گفتارهایم تخیل را به ململی تشبیه کرده بودم، از لحظه‌ای که نطفه انسان هنرمند بسته می‌شود و تارو پود این ململ در زندگی زمینی‌اش شکل می‌گیرد. این خیال شاعر یا نقاش است که به شکل کلام یا تصویر ظهور می‌کند.

بیش از چهل سال است که از زبان محسن وزیری‌ مقدم شنیده‌ام «اثر هنری نتیجه هنرمندانه زیستن است». محسن وزیری‌مقدم در جایی گفته است که نمی‌داند این جمله از کیست، اما من...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
سال‌ها پیش، درحالی‌که در فراغ آزادی غرق هجران بودم. در صبحی تنها از خواب بیدار شدم فریاد زدم: روزگار خوبی دارم. رفتم تنی به آب زدم. برگشتم و روی میز آشپزخانه، که ظرف نان خشک دهاتی و کاسه شیرم را گذاشته بودم، بر کاغذ سفیدی نوشتم:
روزگار خوبی دارم/ قفسم را/ در باغ یاد تو آویخته‌ام/ بر شاخه‌ای مبهم... وضوح شور و شوق است.

Negar.Dayani

مدیر بازنشسته شعرکده
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
13/3/21
ارسالی‌ها
424
پسندها
11,237
امتیازها
27,613
مدال‌ها
15
سطح
19

• نویسنده موضوع
بوی کاهگل آواز پرنده" کتاب گزیده اشعار استاد محمد ابراهیم جعفری با گردآوری مریم محمدی و کتاب "ابری به دشت خاطره می‌بارد" زندگی‌نامه استاد، به قلم پرستو رجائی که توسط نشر نظر به مدیرت محمودرضا بهمن پور منتشر شده، در اولین سالگرد درگذشت ایشان در باغ موزه ایرانی رونمایی شد.
2239-0755876aee4a9de8025dd04e2ddb2372-l.jpg

22Untitled.png

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 1, کاربر: 0, مهمان: 1)

عقب
بالا