تاریخ ایران معنی تغذیه در ایران باستان

• نویسنده موضوع FATEMEH ASADYAN
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 1
  • بازدیدها 104
  • کاربران تگ شده هیچ

FATEMEH ASADYAN

منتقد انجمن + مدیر بازنشسته
طراح انجمن
تاریخ ثبت‌نام
14/2/22
ارسالی‌ها
2,239
پسندها
26,103
امتیازها
51,373
مدال‌ها
44
سطح
28

• نویسنده موضوع
تغذیه ایرانیان‏ در طول تاریخ
اصلاحات زرتشت موقعی صورت گرفته است که عده‏ای از اقوام آریائی‏ از حالت صحراگردی به حالت شهرنشینی و ده ‏نشینی در می آمدند و چریدن گله‏ های دام را در مراتع نامحدود به چریدن در اراضی مخصوص به هر قبیله و قوم‏ مبدل نموده بودند؛ به همین دلیل برای گاو نر و ماده یکنوع احترام مخصوص‏ یا احترام مذهبی قائل بودند و آنرا متعلق و وابسته به اراضی خود میدانستند. مثلا مسئله(کود حیوانی)در تشکیلات جدید شهرنشینی و ده ‏نشینی اهمیت‏ خاص پیدا کرده بود و حتی برای ادرار گاو نیز که امروز ارزش تأمین ازت‏ خاک بوسیله آن امری مسلم و غیر قابل کتمان گردیده، بدرجه مواد پاک و پاک‏کننده احترام قائل بودند.
احترام به گاو و فرآورده ‏های آن بر اثر توصیه زرتشت در ایران باستان، مشابه تعالیم برهمن در...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

FATEMEH ASADYAN

منتقد انجمن + مدیر بازنشسته
طراح انجمن
تاریخ ثبت‌نام
14/2/22
ارسالی‌ها
2,239
پسندها
26,103
امتیازها
51,373
مدال‌ها
44
سطح
28

• نویسنده موضوع
هنوز هم ابزارهای دیگری هست که من از آوردن آنها از ترس درازی‏ سخن خودداری کردم. باید اضافه کنم:
دستور: دستمال کنار خوان. این واژه از دو جزء«دست‏آورد»ساخته شده‏ و معنی دستمال دست را میدهد.
طاه: خوالیگر را در عربی«طاه» میگویند و این واژه شکل عربی‏شده«داه» در فارسی است که بمعنی پیشخدمت در فرهنگها ضبط گردیده است.
خوارکها و شیرینی ها
نام بیشتر خوراکها در عربی از فارسی گرفته شده زیرا چون مواد خوارکی در عربستان بدست نمیآمده خوراک‏ پزی در آنجا بشکل یک هنر پیشرفته پدید نیامده بود تا نیازمند نهادن واژه برای نشان دادن مفهوم های‏ این هنر بشوند. برعکس چنانکه گفته شده هنر خوراک‏ پزی و خوان ‏آرایی‏ در ایران باستان بسیار والا و پیشرفته بوده ازاینرو زمانی که تازیان در عراق بخوراک‏ پزی آشنا شدند خوراکها و...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.