نقد شورا نقد شورا رمان قرنیه تاریک/فردین|توسط شورای نقد

• نویسنده موضوع Nafise amirlatifi
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 3
  • بازدیدها 183
  • کاربران تگ شده هیچ

Nafise amirlatifi

مدیر تالار نقد
پرسنل مدیریت
مدیر تالار نقد
تاریخ ثبت‌نام
20/5/21
ارسالی‌ها
1,008
پسندها
13,166
امتیازها
33,373
مدال‌ها
20
سطح
19

• نویسنده موضوع
  • مدیر
«ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ»

379257

«نوشتن چونان گیاهیست که رشد آن وابسته به نقد است، نقدی که قلم را پر و بال می‌دهد.»

سلام خدمت شما نویسندگان گرامی.

نویسنده‌ی رمان
«قرنیه تاریک» رمان شما نقد شد. این کار به سبب این‌که نویسندگان عزیز یک رمان با نقاط ضعف و قوت رمان خود آشنا شوند و قلم خود را ارتقا دهند.
در صورت نقد شدن توسط شورا نویسنده موظف است ایرادات رمان خود را رفع کند و بعد از آن به مدیران نقد اطلاع دهد.
اگر سؤالی در رابطه با موارد ذکر شده در نقد دارید، به مدیران نقد...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش
امضا : Nafise amirlatifi
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] NASTrr

PANIZ KARIMI

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
7/11/20
ارسالی‌ها
474
پسندها
8,447
امتیازها
24,773
مدال‌ها
16
سطح
15

عنوان:
عنوان قرنیه تاریک از ترکیب دوکلمه تشکیل‌شده که در وهله اول برای مخاطب معنی خاصی ندارد و تاریک علاوه بر کلیشه بودنش به تنهایی چندان ارتباطی با قرنیه ندارد. اگر عمیق‌تر جستوجو کنیم می‌توان قرنیه را به عنوان پرده‌ای که شخص از پشت آن جهان را می‌بیند و اگر سیاه یا تاریک باشد شخص هم جهان رو به رویش را تاریک می‌بیند در نظر گرفت؛ گرچه در این صورت بیشتر خصیصه‌ی منفی‌بینی شخصیت اصلی که می‌تواند دستخوش اتفاقاتی که در گذشته برایش افتاده باشد را نشان می‌دهد. من اینطور فکر می‌کنم که قصد شما از انتخاب این عنوان بیشتر نشان دادن قضیه چشم سیاه نایف و قدرت فانتزی‌اش بوده که در این صورت عنوان این منظور را نمی‌رساند و ذهن خواننده را به سمت ژانر و فضای فانتزی‌ای نمی‌برد. از نظر جذابیت نیز عنوان...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] NASTrr

.REIHANEH.

کاربر سایت
کاربر خبره
تاریخ ثبت‌نام
5/1/21
ارسالی‌ها
3,253
پسندها
42,727
امتیازها
69,173
مدال‌ها
36
سطح
38

نقد شورا رمان قرنیه تاریک
این نقد مختص پارت‌های ۱ تا ۴۹ هست
عنوان:
عنوان از نوع ترکیبی است که از دو کلمه نسبتاً پر تکرار تشکیل شده که در کنار هم قرار گرفتنشون آوای زیبایی رو ایجاد کرده اما به دلیل تکراری بودن کلمات شاید مقداری از پالس جذابیتش کاسته بشه. ولی در مقابل سوالاتی ایجاد می‌کنه مثل این که این قرنیه تاریک به چه چیز یا که کسی اشاره داره؟ منظور نویسنده از انتخاب این عنوان چی بوده؟ به همین دلیل در نگاه اول پالس جذابیت متوسطی داره. وقتی مخاطب داستان رو مطالعه می‌کنه یقیناً با همون پارت‌های آغازین متوجه ارتباط عنوان با...

امضا : .REIHANEH.

NASTrr

مدیر ارشد
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
17/9/19
ارسالی‌ها
7,986
پسندها
55,707
امتیازها
92,373
مدال‌ها
52
سطح
39

• مدیرکل
بسم الله الرحمن الرحیم
نقد شورای رمان قرنیه تاریکی

عنوان
قبل از اینکه به سراغ خواندن رمان بروم، می‌خواهم برداشت اولیه‌ام در رابطه با عنوان شما را بیان کنم. در نگاه اول به دنیایی تیر کشیده شدم که ژانر وحشت درش جولان می‌دهد و نگاهی، شاید از بالا، تمام این دنیا را درون خود خلاصه کرده. به ذهنم خطور کرد که شاید عنوان به رنگ مشکی چشم‌ها اشاره داشته باشد اما واژه تاریکی احساسی با رنگ و بوی شیطانی انتقال می‌دهد. پس دوباره همان ایده اول در مغزم جولان داد.
عنوان «قرنیه تاریکی» ترکیبی از دو کلمه است و واژه تاریکی یه واژه پر کاربرد است که به چشم دیگر جذاب نمی‌آید و می‌تواند از قدرت جذب عنوان بکاهد.
همانگونه که ذکر کردم ارتباط عنوان با ژانر فانتزی...

امضا : NASTrr