آموزشی چگونه دلنوشته بنویسیم؟

• نویسنده موضوع MAHSHID SHAKIBAEI
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 2
  • بازدیدها 18
  • کاربران تگ شده هیچ

MAHSHID SHAKIBAEI

مدیر آزمایشی ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی ادبیات
تاریخ ثبت‌نام
9/7/20
ارسالی‌ها
1,408
پسندها
26,985
امتیازها
47,073
مدال‌ها
26
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • مدیر
هر شخصی دوست دارد کلام قلبش را در ظرف متون خالی کند و به این صورت دلنوشته را ایجاد می‌کند.
برای خالی کردن احساسات درون متون شیوه و روشی نیاز است! شیوه‌ای که بسیار سخت نیست اما باعث زیبایی و زینت متن می‌شود و بار جذابیت متن را بالا می‌برد.

اولین گام جمع آوری و مرتب کردن احساسات و افکار درون ذهن است. آن همه احساس و سخن که همه به صورت متلاشی درون قلب شما لانه کرده باید با یک نظم و قالبی در متن جای بگیرد. پس باید برای آنها موضوعی انتخاب شود! انتخاب یک موضوع بلند برای دلنوشته چندان مناسب نیست و استفاده از نام‌های کلیدی که معنای بلندی دارند جذابیت را بالا می‌برد. همچنین باید دقت شاید که نام کلیشه‌ای نباشد و البته با تمام آن سخنان و حرف‌ها ارتباط داشته باشد.
برای مثال برای دلنوشته‌ای که راجب...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

MAHSHID SHAKIBAEI

مدیر آزمایشی ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی ادبیات
تاریخ ثبت‌نام
9/7/20
ارسالی‌ها
1,408
پسندها
26,985
امتیازها
47,073
مدال‌ها
26
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • مدیر
آن روز او را دیدم ؛ کنار برکه نشسته بود. نگاهش قفل ساعت بود
به او خیره بودم، مدام مقابلش گام برمی‌داشتم اما حتی نیم نگاهی هم به من نینداخت. همچو روحی بودم برایش، شاید هم مرا می‌دید اما نگاهم نمی‌کرد.
روح بودم؟ یا شاید یک سایه تاریک اضافی؟
باید می‌رفتم!
آن روز در کنار آن برکه خیالت تنهایت گذاشتم و تو نفهمیدی.
آن روز او را دیدم کنار بلکه نشسته بود. نگاهش قفل ساعت بود و انتظارش روی دقایق گام برمی‌داشت. به او خیره بودم و مدام مقابلش گام برمی‌داشتم اما حتی تیم نگاهی هم به من نینداخت. آه قلبم چقدر درد داشت!
نفس‌هایم را می‌شموردم تا یک جایی قطع شود. قلبم همچو کاغذی مچاله شده بود و بغض با تمام بی رحمی حاضر نبود به من رحم کند و در این لحظه رهایم کند!
اشک‌هایم همچو دانه می‌غلتیدند.
روزی آن...

MAHSHID SHAKIBAEI

مدیر آزمایشی ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی ادبیات
تاریخ ثبت‌نام
9/7/20
ارسالی‌ها
1,408
پسندها
26,985
امتیازها
47,073
مدال‌ها
26
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • مدیر
و اما مهم‌ترین گام بعدی که تمام احساسات را جذاب می‌کند. آرایه‌ها. صددرصد تاثیر متنی که ساده باشد و سخن را صاف بگوید از متنی که دارای کنایه، تشبیه، استعاره، مجاز و... است ؛ کمتر خواهد بود. بنابراین باید از چاشنی اصلی برای نوشت دلنوشته، استفاده کنیم. این چاشنه اصلی آرایه‌ها هستند که به متون به شکل زیبایی جلوه می‌دهند. برای بیشتر فهمیدن این امر و اثباتش دو متن را مقایسه می‌کنیم.
زندگی خیلی ساده است.
در چهار عبارت خلاصه میشود؛که اسرار حیات آدمیست!
آدمی باید بتواند سهم خطای خود را ببیند؛
تا بتواند بگوید:"متاسفم"
زندگی آرام است، مثل آرامش یک خواب بلند.
زندگی شیرین است، مثل شیرینی یک روز قشنگ.
زندگی رویایی است، مثل رویای یک کودک ناز.
زندگی زیبایی است، مثل زیبایی یک غنچه ی باز.
زندگی تک تک...

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 2)

عقب
بالا