آموزشی چگونه مقدمه و پیش‌گفتار کتاب را بنویسم؟

• نویسنده موضوع Ash;
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 3
  • بازدیدها 101
  • کاربران تگ شده هیچ
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Ash;

مدیر تالار کتاب
پرسنل مدیریت
مدیر تالار کتاب
تاریخ ثبت‌نام
26/9/20
ارسالی‌ها
2,680
پسندها
34,559
امتیازها
66,873
مدال‌ها
36
سطح
35

• نویسنده موضوع
  • مدیر
1725437411034.png

مقدمه‌ی کتاب چیست و چه چیزی در آن بنویسیم؟

مقدمه، بخشی از کتاب است که اغلب توسط خود نویسنده نوشته می‌شود و در آن به خواننده پیش‌زمینه‌ای از آنچه در کتاب و در ذهن نویسنده می‌گذرد، نشان داده می‌شود. در مقدمه، نویسنده می‌تواند به صورت‌های مختلف در مورد محتوای کتاب و تمام آنچه که دانستنش برای خواننده مفید است صحبت کند و هر آنچه را که به درک بهتر خواننده کمک می‌کند، بیان نماید.

حتی ممکن است نویسنده تصمیم بگیرد که در مقدمه، هدف اصلی کتاب را ارائه دهد یا خلاصه‌ای از کتاب را بیاورد و یا هر اصطلاح مهم دیگری را تعریف کند.
  • در کتاب‌های داستانی ممکن است مقدمه بخشی از خود داستان نباشد، اما در عوض، زمینه را برای شروع داستان...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Ash;

Ash;

مدیر تالار کتاب
پرسنل مدیریت
مدیر تالار کتاب
تاریخ ثبت‌نام
26/9/20
ارسالی‌ها
2,680
پسندها
34,559
امتیازها
66,873
مدال‌ها
36
سطح
35

• نویسنده موضوع
  • مدیر

گام دوم نوشتن مقدمه‌ی کتاب: از وجود یک راه‌حل برای مسئله‌ای خبر دهید

حتی اگر کتاب شما جنبه‌ی سرگرمی داشته باشد، باز هم گره یک مشکل، مثلاً نخندیدن را باز می‌کند. همه‌ی کتاب‌ها حرفی برای گفتن دارند و می‌توانند مشکلات و سؤالات سخت و آسان خوانندگان را پاسخ دهند. این موضوع که کتاب شما به کدام سؤال و حل چه مشکلی کمک می‌کند را می‌توانید در مقدمه مطرح کنید. دردی که مخاطب به دنبال تسکین آن است را به او نشان دهید و با او همدردی کنید. اطمینان دهید که در روند کتاب می‌خواهید آن مشکل را برطرف نمایید. این مهم‌ترین جاذبه برای خواندن کتابتان خواهد بود. اما دقت کنید متن مقدمه را عمیق و پر مفهوم بنویسید و تا حدودی البته نه زیاد مبالغه کنید تا...

Ash;

مدیر تالار کتاب
پرسنل مدیریت
مدیر تالار کتاب
تاریخ ثبت‌نام
26/9/20
ارسالی‌ها
2,680
پسندها
34,559
امتیازها
66,873
مدال‌ها
36
سطح
35

• نویسنده موضوع
  • مدیر

چگونه پیش‌گفتار کتاب را بنویسیم

پیش‌گفتار یا (foreword) بخشی از کتاب است که نوشتن آن الزامی نیست. بیشتر اوقات پیش‌گفتار در اولین کتاب‌ها یا نسخه‌های ویژه یافت می‌شود. پیش‌گفتار گاهی می‌تواند نوعی ابزار بازاریابی ادبی باشد که ناشران برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند. شخصی که پیش‌گفتار را می‌نویسد، بیشتر درباره‌ی نویسنده و نحوه‌ی ارتباط با او صحبت می‌کند و نظرش را درباره‌ی کتاب بیان می‌کند.

پیش‌گفتار نوعی تأییدیه برای کتاب محسوب می‌شود. البته در کتاب‌های داستانی کمتر دیده می‌شود و بیشتر در کتاب‌های غیرداستانی، به خصوص آن‌ها که زمینه‌ی انگیزشی و آموزشی دارند، نوشته می‌شود.

ویژگی‌های پیش‌گفتار در کتاب

• ...

Ash;

مدیر تالار کتاب
پرسنل مدیریت
مدیر تالار کتاب
تاریخ ثبت‌نام
26/9/20
ارسالی‌ها
2,680
پسندها
34,559
امتیازها
66,873
مدال‌ها
36
سطح
35

• نویسنده موضوع
  • مدیر

نمونه‌هایی از پیش‌گفتار کتاب‌های مختلف

• کتاب «همه چیز داشتن» از جان اساراف، پیش‌گفتار را «باب پراکتر» نویسنده‌ی کتاب پر فروش « تو ثروتمند زاده شده‌ای» نوشته است.
او نیز پیش‌گفتار را با نقل قولی از «والت ویتمن» شروع کرده است. به بخشی از آن دقت کنید:

«من همین‌طور که هستم، وجود دارم… همین بس است، حتی اگر هیچ کس دیگر نداند، من راضی‌ام. من این جمله‌ی حکیمانه را ترجمان کامل زندگی جان اسارف می‌دانم.»

• کتاب « سوگ مادر» اثر شاهرخ مسکوب، پیش‌گفتار نوشته شده توسط «حسن کامشاد» نویسنده‌ی کتاب «پایه‌گذاران نثر جدید فارسی» این‌گونه است:
شاهرخ مسکوب عاشق مادرش بود. به گفته خودش مادر را بیش از دوست داشتن، می‌پرستید...

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.