متفرقه اهمیت غدیر

• نویسنده موضوع دخترعلی
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 296
  • کاربران تگ شده هیچ

دخترعلی

نویسنده برتر انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
20/4/17
ارسالی‌ها
1,527
پسندها
12,974
امتیازها
35,373
مدال‌ها
25
سطح
20

• نویسنده موضوع
سال دهم هجرت که مسلمانان همراه پيامبر اکرم(ص) مراسم حج را به پايان رساندند و آن سال، بعدا «حجة الوداع‏» نام گرفت، پيامبر اکرم(ص) عازم مدينه گرديد. فرمان حرکت صادر شد. هنگامى که کاروان به سرزمين «رابغ‏» در سه ميلى جحفه که ميقات حجاج است، رسيد امين وحى در مکانى به نام «غديرخم‏» فرود آمد. آيه:«يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمک من الناس‏».نازل شد که اى پيامبر، آنچه از طرف خدا فرستاده شده، به مردم ابلاغ کن. اگر اين کار را نکنى، رسالت‏ خود را تکميل نکرده ‏اى و خداوند تو را از گزند مردم حفظ خواهد کرد.
سوره مائده، آيه دستور توقف در آن مکان صادر شد. همه مردم ايستادند. وقت ظهر هوا، بشدت گرم بود. پيامبر اکرم(ص) نماز ظهر را با جماعت‏ خواند سپس...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش
امضا : دخترعلی

دخترعلی

نویسنده برتر انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
20/4/17
ارسالی‌ها
1,527
پسندها
12,974
امتیازها
35,373
مدال‌ها
25
سطح
20

• نویسنده موضوع
6- عيد آسمانى
قال الرضا(ع): حدثنى ابى، عن ابيه(ع) قال: ان يوم الغدير فى السماءاشهر منه فى الارض. مصباح المتهجد: 737.

امام رضا(ع) فرمود: پدرم به نقل از پدرش (امام صادق(ع)) نقل کرد که فرمود: روز غدير در آسمان مشهورتر از زمين است.

7- عيد بى ‏نظير
قال على (ع): ان هذا يوم عظيم الشان،فيه وقع الفرج، ورفعت الدرج و وضحت الحجج وهو يوم الايضاح والافصاح من المقام الصراح،ويوم کمال الدين و يوم العهد المعهود... بحارالانوار، 97: 116.
على(ع) فرمود: امروز (عيد غدير) روز بس بزرگى است. در اين روز گشايش رسيده و منزلت (کسانى که شايسته آن بودند) بلندى گرفت و برهان‏ هاى خدا روشن شد و از مقام پاک با صراحت ‏سخن گفته شد و امروز روز کامل...

دخترعلی

نویسنده برتر انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
20/4/17
ارسالی‌ها
1,527
پسندها
12,974
امتیازها
35,373
مدال‌ها
25
سطح
20

• نویسنده موضوع

15- روز سپاس و شادى
قال ابو عبد الله(ع): ... هو يوم عبادة و صلوة و شکر لله و حمد له،و سرور لما من الله به عليکم من ولايتنا،و انى احب لکم ان تصوموه.
وسائل الشيعه 7: 328، ح 13.
امام صادق(ع) فرمود: عيد غدير، روز عبادت و نماز و سپاس و ستايش خداست و روز سرور و شادى است به خاطر ولايت ما خاندان که خدابر شما منت گذارد و من دوست دارم که شما آن روز را روزه بگيريد.

16- روز نيکوکارى
عن الصادق(ع): ... و لدرهم فيه بالف درهم لاخوانک العارفين،فافضل على اخوانک فى هذا اليوم‏و سر فيه کل مؤمن و مؤمنة. مصباح المتهجد: 737.
از امام صادق(ع) نقل شده که فرمود: يک درهم به برادران با ايمان و معرفت، دادن در روز عيد غدير برابر هزار درهم است،...

دخترعلی

نویسنده برتر انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
20/4/17
ارسالی‌ها
1,527
پسندها
12,974
امتیازها
35,373
مدال‌ها
25
سطح
20

• نویسنده موضوع
21- روز گشايش و درود
عن ابى عبد الله(ع) قال: والعمل فيه يعدل ثمانين شهرا، و ينبغى ان يکثر فيه ذکر الله عزوجل، والصلوة على النبى(ص) ، ويوسع الرجل فيه على عياله. وسائل الشيعه 7: 325، ح 6.
امام صادق(ع) فرمود: ارزش عمل در آن روز (عيد غدير) برابر با هشتاد ماه است، و شايسته است آن روز ذکر خدا و درود بر پيامبر(ص) زياد شود، و مرد، بر خانواده خود توسعه دهد.
22- روز ديدار رهبرى
عن مولانا ابى‏الحسن على بن محمد(ع) قال لابى اسحاق: و يوم الغدير فيه اقام النبى(ص) اخاه عليا علما للناس و اماما من بعده،[قال] قلت: صدقت جعلت فداک، لذلک قصدت، اشهد انک حجة الله على خلقه. وسائل الشيعه 7: 324، ح 3.
امام هادى(ع) به ابواسحاق فرمود: در روز...

آخرین ویرایش

دخترعلی

نویسنده برتر انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
20/4/17
ارسالی‌ها
1,527
پسندها
12,974
امتیازها
35,373
مدال‌ها
25
سطح
20

• نویسنده موضوع

31- پيامبر و امامت على(ع)
عن جابر بن عبد الله الانصارى قال: سمعت‏رسول الله(ص) يقول لعلى بن ابى طالب(ع): يا على! انت اخى و وصيى و وارثى‏وخليفتى على‏امتى فى‏حيوتى و بعد وفاتى‏محبک محبى و مبغضک مبغضى‏و عدوک عدوى. امالى صدوق: 124، ح 5.

جابربن عبد الله انصارى مى‏گويد: از رسول خدا(ص) شنيدم که به على بن ابى‏طالب(ع) فرمود: اى على، تو برادر و وصى و وارث و جانشين من در ميان امت من در زمان حيات و بعد از مرگ منى. دوستدار تو دوستدار من و دشمن و کينه ‏توز تو دشمن من است.

32- پايه‏ هاى اسلام
عن ابى جعفر(ع) قال: بنى الاسلام على خمس: الصلوة و الزکوة و الصوم و الحج و الولاية‏و لم يناد بشى‏ء ما نودى بالولاية يوم الغدير.
کافى 2،...

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 1, کاربر: 0, مهمان: 1)

عقب
بالا