حرکت دسته‌جمعی و شگفت‌انگیز پرندگان!

  • شروع کننده موضوع I.YãSi
  • تاریخ شروع

I.YãSi

مدیر تالار سرگرمی +ویراستار
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار سرگرمی
عضویت
8/23/18
ارسال ها
1,745
امتیاز
48,073
محل سکونت
the MonaLisa's picture
حرکت شگفت‌انگیزی از پرندگان که سالهاست دانشمندان رو به فکر فرو برده و هنوز علت اصلی این گونه پرواز کردن را کشف نکرده‌اند. هر پرنده تنها دو چشم برای یافتن غذا و آگاهی از بروز خطر دارد اما با پیوستن به یک دسته از پرنده‌ها هر پرنده‌ای می‌تواند او را به سمت غذایی راهنمایی یا از وجود خطری آگاه کند. در مسیر کوچ نیز حرکت دسته جمعی به نفع پرنده‌هاست زیرا که بدین طریق پرنده‌ها می‌توانند اطلاعات خود را از جهت یابی و تعیین مسیر به هم منتقل کنند.

مثلاً سارها در طول روز متفرق می‌شوند و جدا جدا دنبال غذا می‌گردند به این ترتیب آنهایی که به منبع غذایی پر و پیمانی دست پیدا کرده باشند، روز بعد دسته سارها را با خود به آنجا خواهند برد. هر پرنده باید این سه قانون را رعایت کند.
93664
باید مراقب باشد که با بغل دستی خود برخورد نکند.
مسیر کلی دسته را در نظر داشته باشد.
همراستا با موقعیت بغل دستی‌ها پرواز کند.
93665

مطالعات نشان داده است که هر پرنده در هنگام حرکت دسته جمعی، می‌تواند حرکات هفت پرنده دیگر در اطراف خود را تحت نظر داشته باشد. حال اگر برای هر پرنده از میان دسته انبوهی از پرندگان، چنین وضعیتی را در نظر بگیرید، می‌توانید تصور کنید که چه شبکه پیچیده‌ای از نظارت در میان پرندگان یک دسته برقرار خواهد بود.
 

I.YãSi

مدیر تالار سرگرمی +ویراستار
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار سرگرمی
عضویت
8/23/18
ارسال ها
1,745
امتیاز
48,073
محل سکونت
the MonaLisa's picture
تغییر مسیر هماهنگ دسته پرندگان چگونه رخ می‌دهد؟

تغییر مسیر دسته پرنده‌ها، از پرنده‌هایی که در حاشیه دسته پرواز می‌کنند آغاز می‌شود و به مرکز دسته انتشار پیدا می‌کند. این حرکت منظم شبیه موجی، انتشار می‌یابد که شبیه به حرکت موج مانند تماشاچیان فوتبال در ورزشگاه‌ها است. تحقیقات نشان داده است که تغییر مسیر دسته را لزوماً سر دسته رقم نمی‌زند، بلکه هر پرنده‌ای در حاشیه دسته می‌تواند آغازگر حرکت موجی دسته باشد.

936669366793668

+
الگوریتم پرواز

در حرکت دسته جمعی پرندگان، هیچ گونه مرکزی برای رهبری پرواز وجود ندارد. بلکه هر پرنده به طور مستقل تصمیم می‌گیرد. به عبارت دیگر هر پرنده برای خودش پرواز می‌کند.

این حرکت عجیب آن‌ها از معادلات و الگوریتمهای بسیار پیچیده ریاضی پیروی می‌کند.
 

موضوعات مشابه


بالا