حرکت دسته‌جمعی و شگفت‌انگیز پرندگان!

  • شروع کننده موضوع I.YãSi
  • تاریخ شروع

I.YãSi

ویراستار انجمن
ویراستار انجمن
عضویت
8/23/18
ارسال ها
1,752
امتیاز
63,073
محل سکونت
the MonaLisa's picture
حرکت شگفت‌انگیزی از پرندگان که سالهاست دانشمندان رو به فکر فرو برده و هنوز علت اصلی این گونه پرواز کردن را کشف نکرده‌اند. هر پرنده تنها دو چشم برای یافتن غذا و آگاهی از بروز خطر دارد اما با پیوستن به یک دسته از پرنده‌ها هر پرنده‌ای می‌تواند او را به سمت غذایی راهنمایی یا از وجود خطری آگاه کند. در مسیر کوچ نیز حرکت دسته جمعی به نفع پرنده‌هاست زیرا که بدین طریق پرنده‌ها می‌توانند اطلاعات خود را از جهت یابی و تعیین مسیر به هم منتقل کنند.

مثلاً سارها در طول روز متفرق می‌شوند و جدا جدا دنبال غذا می‌گردند به این ترتیب آنهایی که به منبع غذایی پر و پیمانی دست پیدا کرده باشند، روز بعد دسته سارها را با خود به آنجا خواهند برد. هر پرنده باید این سه قانون را رعایت کند.
93664
باید مراقب باشد که با بغل دستی خود برخورد نکند.
مسیر کلی دسته را در نظر داشته باشد.
همراستا با موقعیت بغل دستی‌ها پرواز کند.
93665

مطالعات نشان داده است که هر پرنده در هنگام حرکت دسته جمعی، می‌تواند حرکات هفت پرنده دیگر در اطراف خود را تحت نظر داشته باشد. حال اگر برای هر پرنده از میان دسته انبوهی از پرندگان، چنین وضعیتی را در نظر بگیرید، می‌توانید تصور کنید که چه شبکه پیچیده‌ای از نظارت در میان پرندگان یک دسته برقرار خواهد بود.
 

I.YãSi

ویراستار انجمن
ویراستار انجمن
عضویت
8/23/18
ارسال ها
1,752
امتیاز
63,073
محل سکونت
the MonaLisa's picture
تغییر مسیر هماهنگ دسته پرندگان چگونه رخ می‌دهد؟

تغییر مسیر دسته پرنده‌ها، از پرنده‌هایی که در حاشیه دسته پرواز می‌کنند آغاز می‌شود و به مرکز دسته انتشار پیدا می‌کند. این حرکت منظم شبیه موجی، انتشار می‌یابد که شبیه به حرکت موج مانند تماشاچیان فوتبال در ورزشگاه‌ها است. تحقیقات نشان داده است که تغییر مسیر دسته را لزوماً سر دسته رقم نمی‌زند، بلکه هر پرنده‌ای در حاشیه دسته می‌تواند آغازگر حرکت موجی دسته باشد.

936669366793668

+
الگوریتم پرواز

در حرکت دسته جمعی پرندگان، هیچ گونه مرکزی برای رهبری پرواز وجود ندارد. بلکه هر پرنده به طور مستقل تصمیم می‌گیرد. به عبارت دیگر هر پرنده برای خودش پرواز می‌کند.

این حرکت عجیب آن‌ها از معادلات و الگوریتمهای بسیار پیچیده ریاضی پیروی می‌کند.
 

I.YãSi

ویراستار انجمن
ویراستار انجمن
عضویت
8/23/18
ارسال ها
1,752
امتیاز
63,073
محل سکونت
the MonaLisa's picture
قدمت نام خلیج فارس

قدمت نام خلیج فارس به حدود ۲۵۰۰ سال پیش از این باز می‌گردد. دلیل این نام‌گذاری به طور مستقیم با فعالیت‌های حکومت قدرتمند هخامنشیان، که در غرب و سرزمین‌های یونانی‌نشین با نام پارس‌ها شناخته می‌شدند و البته پس از آن در دوران ساسانیان و دوره‌های اسلامی گره خورده است.

خوشبختانه شواهد تاریخی و باستان‌شناختی بسیاری در دست است که حضور و سیطره سیاسی ایرانیان را بر کرانه‌های شمالی و جنوبی و همچنین جزایر خلیج فارس گواهی می‌دهند. امروزه نشانه‌های بناهای شاهانه دوران هخامنشی و حضور سیاسی ایرانیان از برازجان در نزدیکی بوشهر تا جزیره‌های قشم و فیلکه در کویت تا محوطه میراث جهانی قلات بحرین، عمان و منطقه ظهران عربستان به‌دست آمده است.

با دقت در نوشته‌های استرابون در می‌یابیم که نام سینوس پارس یا به سخن دیگر خلیج پارس برای دریای جنوبی شاهنشاهی هخامنشی در سده سوم پیش از میلاد به‌خوبی نامی رایج، شناخته‌شده و پذیرفته شده بوده است.

+
جعل‌سازی و حمله بر نام خلیج فارس

چندین دهه است که ما شاهد گسترش دامنه حملات بر نام خلیج فارس و جعل‌سازی نام این خلیج نیلگون هستیم. مدت‌هاست که کشورهای عربی منطقه با پشتیبانی سرویس‌های رسانه‌ها و حتی مراکز پژوهشی غربی و با صرف هزینه‌های هنگفت، اقدام به تبلیغ و تلاش برای رواج یک نام جعلی به‌جای نام اصیل و دیرین خلیج فارس کرده‌اند، به‌گونه‌ای که حتی بالاترین مقام اجرایی کشور ایالات متحده آمریکا نیز در سخنرانی خود به‌جای خلیج فارس، واژه جعلی آن را بیان می‌کند.

+
خطر بزرگ

اکنون خطر بزرگ‌تری در راه است و آن‌هم برگزاری مسابقات جام جهانی سال ۲۰۲۲ به میزبانی قطر است که میلیاردها دلار برای آن هزینه کرده‌اند و بی شک در زمان برگزاری این مراسم، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از هیچ‌گونه تلاشی در جهت جعل نام خلیج فارس در رسانه های نوشتاری و دیداری خود دریغ نخواهند کرد و بی‌تردید خواهند کوشید تا از این فرصت طلایی نهایت استفاده را ببرند و نام خلیج جعلی خودشان را در چهار گوشه جهان به تصویر بکشند.

این در حالیست که شوربختانه از سال‌ها پیش تاکنون کمتر مستند چشم‌گیری در راه مبارزه علمی و پژوهشی با تکیه بر مدارک متقن تاریخی و باستان‌شناسی از سوی سازمان‌ها و ارگان‌های جمهوری اسلامی ایران برای مردم جهان و حتی ایرانیان ساخته‌شده‌است و بسیاری از اسناد و واقعیت‌های پشت پرده تاریخ، برای مردم جهانی امروز و حتی ایرانیان مجهول و مغفول مانده‌است.

+
چه باید کرد؟

روشن است که ساخت فلیم‌های مستند علمی و پژوهشی و یا تولید کلیپ‌هایی از این دست و پخش آن از شبکه‌های اجتماعی و یا تلویزیونی داخل و خارج از کشور می‌تواند به میزان قابل توجهی اذهان جهانیان را نسبت به تاریخ و واقعیت‌های خلیج فارس روشن سازد ولی کسب بودجه کافی برای تولید این‌گونه آثار فاخر مستلزم ماه‌ها و شاید چندین سال دوندگی است که بعضاً هم بی‌نتیجه رها می‌شود.

در چنین شرایطی مؤسسه بنیان مطالعات امامی برآن است تا به‌عنوان یک وظیفه ملی و به پشتوانه حمایت و کمک شما هموطن عزیز، فیلمی مستند، پژوهشی و فاخر را در راستای پاسداشت کهن نام «خلیج فارس» با نام حقیقت خلیج فارس تهیه نماید. این مستند با همکاری جمعی از اساتید دانشگاه و سازمان‌های ایرانی و بین‌المللی و به پشتوانه داده‌های باستان‌شناسی و اسناد و منابع مکتوب موجود، تولید و به زبان‌های مختلف ترجمه و برای پخش از شبکه‌های تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی ایران و خارج از ایران تدوین می‌گردد.

اکنون شما هموطن عزیز می‌توانید با پیوستن به گروه تلگرامی حقیقت خلیج فارس با دیگر ایرانیان در سراسر جهان تبادل نظر کنید و با با پیشنهاد یا حمایت علمی و معنوی و یا کمک‌های مالی و با پشتیبانی و فراهم نمودن برخی از امکانات ما را در اجرای این وظیفه ملی و فرا ملی یاری نمایید. پیشاپیش قدردان حضور گرم شما و همچنین سازمان‌ها، ادارات، نهادها و انجمن‌های یاری‌دهنده هستیم. به یاد داشته باشید که نخستین حمایت شما، اطلاع‌رسانی به دیگران است.
93672
 

I.YãSi

ویراستار انجمن
ویراستار انجمن
عضویت
8/23/18
ارسال ها
1,752
امتیاز
63,073
محل سکونت
the MonaLisa's picture
سوال) مؤسسین گروه و سازندگان مستند حقیقت خلیج فارس درحال‌حاضر چه کسانی هستند؟

هرمز امامی: تهیه کننده و کارگردان فیلم‌های مستند تاریخی
دکتر افشین یزدانی: باستان‌شناس و پژوهشگر
دکتر کورش محمدخانی: باستان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

تاکنون چه سازمان‌ها و یا نهادهایی مستند حقیت خلیج فارس را مورد حمایت قرار داده‌اند؟

پایگاه میراث جهانی پاسارگاد

تولید مستند حقیقت خلیج فارس اکنون در چه مرحله‌ای است و چه زمانی مرحله تصویربرداری آن آغاز می‌شود؟

بیش از ۸۰ ٪ از پژوهش این مستند به انجام رسیده است.
مرحله پیش تولید آن به‌زودی شروع می‌گردد.
مرحله تصویربرداری در داخل کشور ایران از نیمه زمستان سال جاری در صورت فراهم بودن شرایط و امکانات کافی آغاز می‌گردد.
مرحله مصاحبه با اساتید خارج از کشور نیز از اواخر بهار ۱۳۹۷ در صورت فراهم بودن شرایط و امکانات کافی آغاز می‌گردد.
تولید این مستند در تابستان ۱۳۹۷۷ به اتمام می‌رسد.

مستند حقیقت خلیج فارس چه ساختاری دارد؟

ساختار فیلم: مستند، پژوهشی
ساختار تصاویر فیلم: تصویربرداری زمینی و هوایی از محوطه‌های تاریخی، جغرافیایی و طبیعی. تصویربرداری از راوی و کارشناسان در برخی از صحنه‌ها. مصاحبه با اساتید. بهره‌گیری از تصاویر گرافیکی و انیمیشن و جلوه‌های ویژه
فرمت فیلم : 4k
مدت فیلم: ۴۵ دقیقه
?مدت کلیپ‌ها: ۲ کلیپ ۵ دقیقه‌ای
?زبان فیلم : فارسی، انگلیسی، عربی
?مدت اجرای طرح: ۹ ماه. پیش تولید ۲ ماه. تولید ۴ ماه. پسا تولید ۳ ماه

?تصویربرداری مستند حقیقت خلیج فارس در چه مناطقی صورت می‌گیرد؟

?استان بوشهر: از جمله در شهرهای برازجان/ بوشهر/ بندر سیراف/ بندر دیلم/ جزیره خارک/ مسیر فیرزوآباد تا خلیج فارس
?استان هرمزگان: از جمله در شهرهای جزیره کیش/ جزیره قشم/ جزیره هرمز/ بندر میناب/ جزیره تنب بزرگ
?استان فارس: از جمله در شهرهای مرودشت/پاسارگاد/فیروزآباد
?استان خوزستان: از جمله در شهرهای شوش/ ایذه/ هفت تپه
?استان سیستان و بلوچستان: از جمله در بندر چابهار
?استان کرمانشاه: از جمله در شهر بیستون
?برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا: از جمله در کشور فرانسه، ایتالیا، آلمان
 

بالا