متفرقه 《راهنمای نوشتن مقاله ای فلسفی》

• نویسنده موضوع Hani.Nt
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 3
  • بازدیدها 2,842
  • کاربران تگ شده هیچ
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Hani.Nt

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
22/7/18
ارسالی‌ها
1,049
پسندها
13,942
امتیازها
33,373
مدال‌ها
18
سطح
19

• نویسنده موضوع
مترجم: یاسر پوراسماعیل

در یک مقالۀ فلسفی چه می‌کنیم؟

۱٫ یک مقالۀ فلسفی دفاع مستدلی از یک مدعاست.

مقالۀ شما باید استدلالی را ارائه دهد و نمی‌تواند صرفاً گزارشی از دیدگاه‌های شما یا برخی از فیلسوفان باشد. شما باید از ادعاهایی که مطرح می‌کنید، دفاع کنید. باید دلایلی را برای باور به آن ادعاها ارائه کنید.

پس نمی‌توانید صرفاً بگویید:

دیدگاه من این است که p.

باید چیزی شبیه این را بگویید:

دیدگاه من این است که p. من به این معتقدم، زیرا…

یا:

من تصور می‌کنم که ملاحظات زیر … استدلال قانع‌کننده‌ای را برای p به دست می‌دهند.

همچنین صرفاً نگویید:

دکارت می‌گوید که Q.

بلکه چیزی شبیه این را بگویید:

دکارت می‌گوید که Q اما آزمون فکری زیر نشان می‌دهد که Q درست نیست…

یا:

دکارت می‌گوید Q. من این...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Hani.Nt

Hani.Nt

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
22/7/18
ارسالی‌ها
1,049
پسندها
13,942
امتیازها
33,373
مدال‌ها
18
سطح
19

• نویسنده موضوع
سه مرحلۀ نوشتن

۱٫ مراحل اولیه

مراحل اولیۀ نوشتن یک مقالۀ فلسفی شامل همۀ کارهایی که قبل از نوشتن اولین پیش‌نویس مقاله انجام می‌دهید، می‌شود. البته در این مراحل اولیه نوشتن هم هست، اما هنوز برای نوشتن یک مقالۀ کامل تلاش نمی‌کنید بلکه از چیزهایی که می‌خوانید، یادداشت برمی‌دارید، ایده‌هایتان به‌طور خلاصه می‌نویسید، برای توضیح استدلال اصلی خود تلاش می‌کنید و یک طرح کلی و اجمالی می‌نویسید.

دربارۀ موضوعات با دیگران بحث کنید

همان‌طور که در بالا گفتم، مقالات شما باید نشان دهند که شما موضوع بحث را می‌فهمید و می‌توانید دربارۀ آن، تفکر نقادانه کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای بررسی اینکه موضوع را چقدر خوب می‌فهمید، تلاش برای توضیح آن برای کسی است که قبلاً با آن آشنا نبوده است. من در طول تدریس...

Hani.Nt

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
22/7/18
ارسالی‌ها
1,049
پسندها
13,942
امتیازها
33,373
مدال‌ها
18
سطح
19

• نویسنده موضوع
نقل‌ها

وقتی بخشی از یک متن به‌طورخاص برای تأیید تفسیر ما از دیدگاه‌های یک فیلسوف سودمند است، نقل مستقیم آن متن مفید است. (مطمئن شوید که دقیقاً جای متن را مشخص کرده‌اید.) اما نقل قول مستقیم باید خیلی کم استفاده شود. به‌ندرت لازم می‌شود که بیش از چند جمله نقل شوند. غالباً بهتر است که آنچه را الف گفته است، نقل به معنا کنید نه اینکه مستقیماً نقل کنید. وقتی گفته‌های دیگری را نقل به معنا می‌کنید، تصریح کنید که نقل مستقیم نمی‌کند. (در اینجا هم صفحاتی را که به آنها اشاره می‌کنید، ذکر کنید.)

نقل قول را جایگزین توضیحات خودتان نکنید و وقتی از نویسنده‌ای نقل می‌کنید، هنوز باید معنای این نقل‌ها را به زبان و بیان خود توضیح دهید. اگر متن نقل‌شده استدلالی را دربردارد، آن استدلال را به صورت صریح‌تر و...

GHAZAL NAROUEI

مدیر بازنشسته + نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
8/7/18
ارسالی‌ها
3,051
پسندها
55,607
امتیازها
69,173
مدال‌ها
41
سطح
38

فلسفه گاهی آزاردهنده است. با این گفته کسانی هم‌رأی هستند که با فلسفه به طور جدی مواجه شده‌اند، آن را پیگیری می‌کنند و سعی دارند آن را چراغ راه خود قرار دهند. آزاردهندگی فلسفه از سختی آن ناشی می‌شود. سختی آن از جهت‌های مختلفی قابل تحلیل و توضیح است، ولی آنچه اکنون مورد نظر من است آن است که فلسفه به همه چیز سرک می‌کشد و بنیادین‌ترین پیش‌فرض‌ها را مورد واکاوی قرار می‌دهد. این امر به هیچ وجه با طبع آسوده‌طلب انسان سازگار نیست. چه کسی باورش می‌شود که فلسفه به این هم می‌پردازد که چگونه باید فلسفی نوشت؟ این پرسش برای کسانی که فلسفه را جذاب و شیرین می‌دانند احتمالا عجیب به نظر می‌رسد، چرا که پاسخ این پرسش را واضح تلقی می‌کنند. همین تلقیِ وضوح...

امضا : GHAZAL NAROUEI
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 1, کاربر: 0, مهمان: 1)

عقب
بالا