عبور از پل صراط برای این افراد ممنوع است

sanam_gh_

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
4/5/18
ارسال ها
2,634
امتیاز واکنش
8,552
امتیاز
33,973
محل سکونت
Shiraz
آیت الله دستغیب(ره) در کتاب گناهان کبیره به گناهی اشاره دارد که ارتکاب به آن موجب می شود که انسان نتواند از پل صراط عبور کند.

پل صراط

آیت الله دستغیب در صفحه۱۶۲ جلد اول کتاب گناهان کبیره در قطع صله رحم نکاتی را می گوید که به شرح زیر است. از حضرت باقر(ع) مرویست که ابوذر گفت: از پیغمبر (ص) شنیدم: که فرمود: صراط (پلى که روى جهنم است و روز قیامت همه باید از روى آن عبور نمایند) دو طرفش، رحم و امانت خواهد بود، هرگاه کسى که صلۀ رحم مى کرده و امانت را هم رد مى کرده از آن بگذرد به سلامت گذشته به بهشت خواهد رفت و هرگاه خ**یا*نت کنندۀ به امانت و قطع کنندۀ رحم از روى آن بگذرد او را با این دو گناه هیچ عملى سودى نمى رساند و صراط او را میان آتش خواهد انداخت .روایات کثیره اى رسیده است که از آثار صلۀ رحم طول عمر و تأخیر در اجل و دفع بلاء و زیادتى رزق و برطرف شدن فقر و زیاد شدن نسل مى باشد.

اهمیت صله رحم

حضرت صادق (ع) در مجلس منصور دوانقى سه حدیث دربارۀ صلۀ رحم از قول رسول خدا (ص) نقل فرمود:

١-شخصى صلۀ رحم مى کند و از عمرش سه سال بیشتر نمانده، پس خداى تعالى به سبب این عمل عمرش را سى سال قرار مى دهد و شخصى قطع رحم مى کند و از عمرش سى سال مانده، پس خداى تعالى آن را سه سال قرار مى دهد آنگاه این آیه شریفه را تلاوت فرمود «خدا هرچه را بخواهد محو یا ثبت مى فرماید».

آثار بی توجهی به صله رحم

٢-پیوند برحم خانه ها را آباد مى کند و عمرها را دراز مى نماید هرچند پیوند کننده از نیکان نباشد.

٣-صلۀ رحم سبب آسان شدن حساب روز جزا است و از مردن بد یعنى عاقبت بشرى نگه مى دارد. و نیز مرویست که حضرت صادق (ع) به میسر فرمود چندین مرتبه مرگت رسید و خداى تعالى به سبب صلۀ رحمى که کردى و احسانى که به خویشاوندانت نمودى آن را به تأخیر انداخت.

راجع به پل صراط بیشتر بدانید

با دقت در آیات قرآن کریم و روایات معصومین(علیهم‌السلام) خواهیم دید، یکی از مباحثی که در روز قیامت وجود دارد و یکی از مراحل حرکت آدمی برای رسیدن به زندگی ابدی، بحث «صراط» است؛ در بسیاری از روایات گفته شده است در روز قیامت پلی به نام «صراط» وجود که همه انسان‌ها از روی آن‌ها عبور می‌کنند. حال باید دید منظور از این پل صراط چیست و آیا همین معنا را دارد یا خیر؟

پل صراط چیست؟

از ظاهر روایاتی که در شرح صراط آمده است، به دست می‌آید که «صراط» نام پلی است که بر روی جهنم کشیده شده است و به بهشت ختم می‌شود و تمام انسان‌ها از روی آن عبور می‌کنند، مومنین و اهل ایمان، به راحتی از روی آن عبور کرده و به بهشت برین خواهند رسید و کُفّار و اهل معصیت از روی آن سقوط کرده و وارد جهنم می‌شوند؛ به طور مثال پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «هنگامی‌که قیامت بر پا شود، بر روی جهنم صراط نصب می‌شود و هیچ کس حق عبور از آن را نداردمگر کسی که جواز عبور را داشته باشد؛ آن اجازه‌نامه ولایت علی بن ابی‌طالب(علیه‌السلام) است».

آشنایی با پل صراط

هم‌چنین آن حضرت، در روایت دیگری فرمود: «یا علی در روز قیامت من و تو و جبرائیل بر روی صراط می‌ایستیم و به هیچ کس حق عبور نمی‌دهیم مگر این‌که به ولایت تو چنگ زده باشد». ابن عباس نیز در حدیثی نقل می‌کند: «بر روی جهنّم پلی است که هفت مرحله دارد، در مرحله اول، از انسان راجع به شهادت به «لا إله إلا الله» پرسیده می‌شود، اگر توانست پاسخ دهد به مرحله دوم می‌رسد؛ در مرحله دوم از نماز پرسیده می‌شود، اگر نمازش کامل باشد، به مرحله سوم می‌رود؛ در این مرحله از «زکات» پرسیده می‌شود، اگر کامل باشد، به مرحله چهارم می‌رسد؛ در این مرحله از «روزه» سوال پرسیده می‌شود، اگر کامل باشد، به مرحله پنجم می‌رسد؛ در این مرحله از «حج»پرسیده می‌شود، اگر کامل باشد به مرحله ششم می‌رسد؛ در این مرحله از «عمره» پرسیده می‌شود که اگر کامل باشد به مرحله هفتم می‌رسد؛ در این مرحله از «حقوق مردم» پرسیده می‌شود؛ اگر از همه این مراحل سالم بگذرد وارد بهشت می‌شود؛ و الا در هر مرحله‌ای که کم داشته باشد، او را نگه می‌دارند تا عملش را کامل کند».
 
بالا