قوم بنی اسرائیل توسط چه کسی گوساله پرست شد؟

sanam_gh_

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
4/5/18
ارسال ها
2,633
امتیاز واکنش
8,548
امتیاز
33,973
محل سکونت
Shiraz
ماجرای گوساله پرستی قوم بنی اسرائیل

گوساله پرستی قوم بنی اسرائیل , ماجرای قومی که از توحید پرستی به گوساله پرستی رسیدند، را در اینجا بخوانید.

یکی از مورخین و تاریخ نگاران بزرگ بشریت، پروردگار عالم و کتاب مقدس قرآن کریم است که با بیان روایت های مختلف، تاریخ اسلام را ورق می زند.

در آیات و روایات مختلف درخصوص داستان حضرت موسی (ع) آمده است:

زمانی که حضرت موسی (ع) از دست فرعونیان نجات یافت،تصمیم داشت برای ملت بنی‌اسرائیل حکومتی تشکیل دهد. هر حکومتی نیاز به قانون دارد او با گروهی از برجستگان بنی‌اسرائیل به کوه طور رفت، تا الواح تورات را از درگاه خدا بگیرد، تا همان کتاب آسمانی قانون اساسی مردم شود.

نخست طبق وعده خدا به بنی‌اسرائیل فرمود: «من ۳۰ روز از میان شما غایب هستم، جانشین من برادرم هارون است. در پرتو راهنمایی‌های او به زندگی ادامه دهید تا من بازگردم.»

دلیل گوساله پرستی قوم بنی اسرائیل

موسی (ع) به کوه طور رفت و به مناجات و عبادت پرداخت. ۳۰ شبانه‌روز به پایان رسید، خداوند ۱۰ روز دیگر را به آن افزود و در مجموع آن ۴۰ روز شد. از آنجا که در آغاز هر انقلاب، حوادثی انقلابی رخ می‌دهد و خود انقلاب کرده‌ها، گاهی حزب و گروه خاصی را به دور خود جمع می‌کنند. قوم موسی (ع) نیز از این انحراف مصون نماند.موسی‌ بن ظفر که بعدها به نام سامریِ معروف شد از بنی‌اسرائیل بود، او همان کسی بود که ماجرای درگیری او با قُبطی، موسی به کمک او شتافت و قُبطی را کشت.

داستان گوساله پرستی قوم بنی اسرائیل

سامری با اینکه سابقه انقلابی داشت و از یاران موسی‌ بن ظفر بود، پس از پیروزی موسی (ع) جزو منافقین شد و در غیاب موسی (ع) و از زمینه‌ای که در میان بنی‌اسرائیل وجود داشت، سوءاستفاده کرده و از طلاها‌ی فرعونیان که جمع شده بود با زیرکی خاصی مجسمه گوساله‌ای درست کرد و مردم را به پرستش او دعوت نمود.

بر اثر وزش باد از سوراخ‌های بدن این مجسمه صدایی همچون صدای گوساله بیرون می‌آمد و به این ترتیب اکثریت قاطع جاهلان بنی اسرائیل از توحید خارج شده و گوساله پرست شدند.

پس از آن هارون هرچه قوم را نصیحت کرد و آنها را از گوساله پرستی برحذر داشت به سخنش اعتنا نکردند، حتی با جوسازی‌ها و هیاهو خود نزدیک بود او را هم بکشند.
 
بالا