وظایف مرد در خانواده چیست؟

sanam_gh_

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
4/5/18
ارسال ها
2,633
امتیاز واکنش
8,548
امتیاز
33,973
محل سکونت
Shiraz
وقتی ازدواج صورت می گیرد و خانواده ای تشکیل می شود یکی از مهم ترین موضوعاتی که به آن پرداخته می شود بحث تقسیم وظایف زوجین است. با توجه به فرهنگ هر خانواده این موضوع می تواند متفاوت باشد ولی برخی وظایف در زندگی زناشویی بر گردن زن و یا مرد است که باید آن ها را رعایت کنند. با ما همراه باشید تا شما را با وظایف مرد در خانواده در خانواده آشنا کنیم.

وظایف مرد در خانواده

هر اجتماعی، نیازمند مدیر و سرپرست است؛ خانواده نیز از این اصل کلی پیروی می کند. اگر خانواده ای از مدیریت صحیح برخوردار نباشد، شیرازه ی امورش از هم می پاشد و نظم و انسجام آن از بین می رود. خانواده هایی که نقش سرپرستی در آنها ضعیف است، از جنبه های گوناگون رفتار مشکل هستند. خانواده یک واحد کوچک اجتماعی است و همانند یک اجتماعی بزرگ باید رهبر واحدی داشته باشد؛ زیرا سرپرستی که زن و مرد به طور مشترک آن را به عهده بگیرند، مفهومی ندارد. در نتیجه، یکی از زن و مرد باید”رئیس” خانواده و دیگری “معاون” و تحت نظارت او باشد. در اسلام، وظیفه ی سرپرستی خانواده به عهده ی مرد گذاشته شده است.

وظایف مرد در خانواده چیست؟

وظایف مرد در خانواده و بعد از ازدواج

خداوند در قرآن می فرماید: الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ؛مردان [درخانواده] بر زنان سرپرستی دارند. » موقعیت سرپرستی مرد بر خانواده، به سبب وجود ویژگی هایی در مرد است؛ مانند برتری قدرت تفکر او بر نیروی عاطفه و احساسات ( به عکس زن که سرشار از عواطف است) و داشتن بنیه و نیروی جسمی بیش تر که هم بتوانند بیندیشد و نقشه طرح کند و هم از حریم خانواده ی خود دفاع نماید. خانواده به همان اندازه که به لطافت روح، احساسات و عواطف سرشار زن نیازمنداست؛ به قدرت،قاطعیت، تدبیر و رهبری نیز احتیاج دارد و چون این ویژگی ها به طور طبیعی و فطری در مرد قوی تر است، اسلام مسؤولیت اداره ی خانواده را بر عهده ی او نهاده است.

عهد مرد در برابر همسر و فرزندان

افزون بر آن، تعهد مرد در برابر همسر و فرزندان نسبت به پرداختن هزینه های زندگی، مهریه و تأمین زندگی آبرومندانه همسر و فرزندان، این حق را به او می دهد که وظیفه ی سرپرستی بر عهده او باشد. بنابر این در ادامه ی آیه مورد نظر این گونه آمده است: «الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم؛ مردان [در خانواده] بر زنان سرپرستی دارند؛ به سبب برتری هایی که خداوند ( از نظر قدرت بدنی و مدیریتی ) برای بعضی [= مردان] نسبت به برخی دیگر[= زنان] قرار داده است؛ نیز به دلیل انفاق هایی که مردان از اموالشان [در مورد زنان ] می کنند. »

وظایف مرد در بنیاد خانواده

در مقابل، زن نیز باید با اطاعت و فرمان برداری از شوهر، نقش سرپرستی و مدیریتی او را بپذیرد تا تنظیم امور خانواده با مشکل روبرو نشود. در ادامه ی همان آیه در توصیف زنان شایسته چنین گفته شده است:«فالصالحات قانتات حافظات للغیب بما حفظ الله؛ زنان صالح، آنهایی هستند که در مقابل شوهر، فرمان بردار و متواضعند و در غیاب (همسر خود)، اسرار و حقوق او را در مقابل حقوقی که خدا برای آنان قرار داده، حفظ می کنند. »

مدیر خانواده کیست؟

در اینجا توجه به دو نکته ضروری است:

اول، دادن حق مدیریت سرپرستی به مردان، به معنای مطلق بودن فرمانروایی مرد در محیط خانواده نیست که به دلخواه خود فرمان دهد و زن همانند برده ای مطیع و تسلیم او باشد؛ هیچ یک از منابع معتبر اسلامی و آیات و روایات، چنین حقی برای مرد قائل نشده است. ( ۳)مدیریت در خانواده و در هر سازمان اجتماعی دیگر برای گردش بهتر امور و جلوگیری از ایجاد اختلال است؛ نه ایجاد حق برای مدیر در زورگویی و آزار و اذیت زیردستان؛ بنابراین، مرد باید توجه داشته باشد که در امور مربوط به زن و مسایل عمومی خانواده، با همسر خود به مشورت و تبادل نظر بپردازد و تا حد امکان، برای تأمین خواسته های او تلاش کند و در مواقعی که میانشان اختلاف نظریوجود دارد، با بحث و استدلال منطقی در جهت حل مشکل بکوشد.

متن روایت را از کتاب بحار الأنوار منتشر می کند. قال الصادق علیه السلام: إنَّ المَرءَ یَحتاجُ فی مَنزِلِهِ و عِیالِهِ إلى ثَلاثِ خِلالٍ یَتَکَلَّفُها و إن لَم یَکُن فی طَبعِهِ ذلکَ : مُعاشَرَهٍ جَمیلَهٍ ، و سَعَهٍ بتَقدیرٍ ، و غَیرَهٍ بتَحَصُّنٍ»

امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مردی براى اداره منزل و خانواده اش سه چیز لازم دارد، هر چند بر خلاف طبع او باشد* معاشرت زیبا (خوش رفتارى)، *گشاده دستى به اندازه،* غیرت و حفاظت از ناموس. بحار الأنوار : ۷۸/۲۳۶/۶۳.
 
بالا