مهم × کتابخانه یک رمان ×

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
معرفی کتاب: سکوت وهم‌آور
بیگ بنگ: «آیا ما در کیهان تنها هستیم؟» این پرسش یکی از اساسی‌ترین پرسش‌های بشریت است. پائول دیویس فیزیکدان بریتانیایی در کتاب «سکوت وهم آور» دست به کاوشی کیهانی زده تا بتواند راز این موضوع را کشف کند. وی با پژوهشی گسترده به جستجوی امکان پذیری حیات فرازمینی پرداخته است.photoنام اصلی: The Eerie Silence : Are We Alone in the Universe
نوشته: پائول دیویس
ترجمه: منصور نقی لو
ویراستار علمی: سمیر الله‌وردی
ناشر: سبزان
موضوع: اخترشناسی، حیات در سیارات
سال انتشار: ۱۳۹۷
تعداد صفحه: ۲۶۴

خرید پستی این کتاب

به صورت تجربی پیدا کردن کوچک‌ترین اثری از حیات فرازمینی مهم‌ترین کشف تاریخ بشریت خواهد بود و احتمالا به ما کمک می‌کند جواب‌هایی را برای اسرار وجودی علم مثل اینکه « چطور حیات روی زمین به وجود آمد» یا از همه مهم‌تر اینکه « آیا تنها هستیم یا خیر؟» را پیدا کنیم. این کتاب راهنمایی علمی و ساده برای کاوش‌های بشر برای جستجوی هوش فرازمینی می باشد، از تلاش‌‌های دانشمندانی که بیش از ۷۰ سال است با تلسکوپ‌های عظیم خود به کاوش آسمان می پردازند تا بتوانند سرنخی از حیات بیگانه در سیارات دوردست بیابند. سیاراتی که شاید پناه‌گاهی برای موجودات هوشمند فضایی باشند، اما آیا سرنخی خواهیم یافت یا این سکوت وهم آور فضا همیشه همراه بشر خواهد بود. کسی چه می داند باید به جستجوی کیهانی خود ادامه دهیم.

از متن کتاب:

در یک صبح سرد و مه آلود در ماه آوریل ۱۹۶۰، اخترشناس جوانی به نام «فرانک دریک» به آرامی کنترل یک دیش ۲۶ متری را در رصدخانه ملی رادیو اخترشناسی آمریکا واقع در گرین بنک ویرجینیاى غربی به دست گرفت. عده اندکی فهمیدند که این لحظه به نقطه عطفی در علم تبدیل خواهد شد. دریک به آرامی و با قاعده این دستگاه غول‌پیکر را به سمت ستاره خورشید مانندی موسوم به «تائو ستى» هدایت کرد. او تلسکوپ را روی ۱۴۲۰ مگا هرتز تنظیم کرده و منتظر ماند. تائو ستی یازده سال نوری با زمین فاصله دارد. دریک مشتاقانه امیدوار بود که موجودات فضایی ساکن سیاره‌ای که به دور ستاره تائو ستى می چرخد، سیگنال‌های رادیویی را به سمت ما مخابره می‏کنند؛ و دیش رادیویی قدرتمند او موفق به شناسایی آن سیگنال‌ها می‏شود.

photoاو به نمودار خودکار و جوهر خیره گشته و موارد دریافتی آنتن و فعالیت منقطع آن را به همراه صدای حاصل از دستگاه صوت ضبط میکرد. او پس از گذشت نیم ساعت به این نتیجه رسید که هیچ چیز مهمی از تائو ستى بدست نخواهد آورد و چیزی به جز پارازیت رادیویی معمولی و پس زمینه طبیعی از فضا عایدش نخواهد شد. فرانک با کشیدن نفس عمیقی دیش را با دقت به سمت ستاره دیگری به نام «اپسیلون اریدانى» حرکت داد. ناگهان، یک سری صداهای شگفت‌آور از بلندگو و دستگاه ضبط صوت بلند شد. دریک تعادل خود را از دست داده و تقریبا از صندلی‌اش به زمین افتاد. آنتن یک سیگنال مصنوعی قدرتمند را به روشنی شناسایی کرده بود. اخترشناس جوان آنقدر شوکه شده بود که برای مدتی طولانی توان حرکت از جایش را نداشت. سرانجام وقتی کنترل مغزش را دوباره بدست گرفت، تلسکوپ را قدری از هدف دور کرد. سیگنال با این کار ضعیف شد. اما هنگامی که آنتن را به مسیر قبلی بازگرداند، دیگر خبری از سیگنال نبود. آیا این واقعا مخابره‌ای موقت از جانب موجودات فضایی بوده است؟ دریک خیلی زود به این فکر افتاد که دریافت سیگنال از تمدن موجودات فضایی در تلاش دوم آنقدر خوب است که باورکردنی نیست. این سیگنال می بایست از منبعی ساخت انسان نشأت گرفته باشد. بعدها مشخص شد که سیگنال مورد نظر توسط یک تشکیلات رادار نظامی محرمانه ایجاد شده بود.

این فعالیت‌های ابتدایی که به دلیل سرزمین افسانه‌ای اوز، پروژه « اوزما» نام‏گذاری شده بود، فرانک دریک توانست جاه‌طلبانه‌ترین و احتمالا مهمترین پروژه تحقیقاتی تاریخ را به دست بگیرد. پروژه «جستجوی هوش فرازمینی» که نام سِتی (SETI) را به اختصار برایش انتخاب کرده‌اند، درصدد پاسخ‏گویی به یکی از بزرگترین سوالات جهان می‏باشد: آیا ما در این جهان تنها هستیم؟ اکثر برنامه‌های مؤسسه تحقیقاتی سِتی مبتنی بر مفهوم اصلی فرانک دریک است که با هدف دستیابی به پیامی از ستارگان، با تلسکوپ‌های رادیویی به رصد آسمان می پرداخت…

فهرست کوتاه مطالب:

فصل اول: آیا موجود دیگری در فضا وجود دارد؟
فصل دوم:حیات: نمایشی بی‌اهمیت یا قاعده‌ای کیهانی ؟
فصل سوم: زیست کره سایه
فصل چهارم: چه میزان هوش فرازمینی وجود دارد؟
فصل پنجم: ستی جدید، گسترش دامنه جستجو
فصل ششم: شواهدی در خصوص پراکندگی کیهانی
فصل هفتم: جادوی بیگانه
فصل هشتم: هوش پسازیستی
فصل نهم: تماس اول
فصل دهم: چه کسی از جانب زمین حرف می‌زند؟
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
معرفی کتاب: پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های بزرگ
یگ بنگ: استیون هاکینگ، کیهان‌شناس نامدار و نویسندۀ کتاب پرفروش تاریخچه مختصر زمان، آخرین نظراتش را در مورد بزرگ‌ترین پرسش‌های بشر در کتاب «پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های بزرگ» برایمان به یادگار گذاشته است.


aaceacbbfbccنام اصلی: Brief Answers to the Big Questions
نوشته: استیون هاوکینگ
ترجمه: مزدا موحد
ناشر: فرهنگ نشرنو
موضوع: فیزیک، کیهان شناسی
سال انتشار: ۱۳۹۷
تعداد صفحه: ۱۹۲
دانلود خلاصه کتاب
کتاب «پاسخ‌های کوتاه به سوال‌های بزرگ» به سوال‌هایی از دوران ما پاسخ می‌دهد. در این کتاب هاوکینگ از کشف‌ها و چشم اندازهایش درباره هر چیزی از چگونگی شکل‌گیری کیهان تا سیاه‌چاله‌ها و هوش بیگانگان و اهمیت سلطه فضایی پرداخته، همچنین از خطرات هوش مصنوعی سخن گفته است. این کتاب از ۴ بخش تشکیل شده: چرا ما اینجا هستیم؟ آیا به بقا ادامه می‌دهیم؟ آیا تکنولوژی موجب نجات ما می‌شود یا ما را نابود می‌کند؟ چگونه می‌توانیم کامیاب شویم؟
کتاب «پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ» با طرح این ۱۰ پرسش؛ آیا خدایی هست؟ چگونه همه چیز شروع شد؟ آیا در کیهان حیات هوشمند دیگری هم هست؟ آیا می توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم؟ داخل یک سیاهچاله چیست؟ آیا سفر در زمان ممکن است؟ آیا زندگی ما در زمین ادامه خواهد یافت؟ آیا باید برای سکونت به فضا برویم؟ آیا هوش مصنوعی بر ما چیره خواهد شد؟ چگونه می توانیم آینده را شکل دهیم؟ می کوشد بر مبنای فیزیک نظری پاسخ برخی پرسش های بزرگ را بدهد و این باور غلط بین عموم مردم را که علم راستین آن قدر پیچیده است که نمی توانند درکش کنند، کنار بزند.
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
معرفی کتاب: اسرار ریاضیات

بیگ بنگ: ریاضیات اسرار آمیزترین و بزرگترین دستاورد تاریخ علم بشر میباشد. در این کتاب با قلمروهای حیرت انگیز ریاضیات آشنا می شوید، از انواع هندسه‌های شگفت‌انگیز گرفته تا نسبت طلایی طبیعت، موجودات ریاضی ماورای بی نهایت، جهان اسرار امیز اعداد، موجودات ریاضی برخالی و دیگر عجایب ریاضیات. همچنین در سرتاسر این کتاب، با موضوعاتی رازآمیزی مواجه خواهید شد مانند معنا و سرشت ریاضیات و ارتباط اسرار آمیز جهان انتزاعی ریاضیات با دنیای واقعی فیزیکی.
photoاسرار ریاضیات
تالیف: میلاد اسکندردوست
ناشر: آرنا
موضوع: ریاضیات
سال انتشار: ۱۳۹۷
تعداد صفحه: ۱۷۰
قیمت: ۲۷۰۰۰
اعداد، مشهورترین و نخستین موجودات ریاضیات میباشند. می توان گفت که انسانها حتی در آغازین دوران حضور خود دارای درکی از عدد بوده‌اند. در دنیای ریاضی، عدد موجودی بنیادی میباشد. دنیای اعداد فقط شامل اعداد اشنا وعادی مانند اعداد صحیح، و اعشاری نمیباشد. در قلمرو اسرار امیز ریاضیات، اعداد ناشناخته‌ای نظیر اعداد مختلط،، اعداد گنگ، اعداد متعالی و اعداد موهومی نیز وجود دارند. سرزمین اعداد شامل مجموعه‌های اعداد طبیعی، حسابی، صحیح، اعشاری، گنگ، حقیقی، موهومی و مختلط می باشند. رابطه بین اعداد و ویژگی‌های آنان قلمروی زیبا و حیرت انگیزی در ریاضیات را تشکیل می دهند.
اعداد طبیعی و قواعد حساب مربوط به انها در زمره قدیمی ترین و بنیادیترین دستاوردها در فرایند تفکر بشر میباشد و در واقع تاریخ اعداد شمارشی به دوران ماقبل تاریخ می رسد. اعداد شمارشی(طبیعی) مجموعه ای نامتناهی از اعدادی نظیر ۱و۲ ۳و… را شامل می شوند که بشکل{۱و۲و۳و۴و…} بیان می شود و با نماد N نمایش داده می شوند. بعد از کشف عدد صفر، به مجموعه کاملتری از اعداد بنام اعداد حسابی می رسیم که مانند مجموعه تمام اعداد طبیعی یک مجموعه نامتناهی میباشد. با ابداع اعداد منفی، مجموعه بزرگتری بنام اعداد صحیح به وجود آمد که با نماد Z نشان داده میشوند. عدد گویا(کسری)، عددی میباشد که از تقسیم دو عدد صحیح (بجز صفر در مخرج) بدست امده باشد. مجموعه تمامی اعداد گویا نامتناهی میباشد و این مجموعه با نماد Q نمایش داده میشود. مجموعه اعداد حقیقی (R )مجموعه‌ای کامل تر از جهان اعداد میباشد که از تمامی اعداد گویا و اعداد گنگ تشکیل شده است و شامل تعداد بیشمار عدد شگفت انگیز می شود.
فهرست مطالب:
فصل اول: اعداد شگفت انگیز
فصل دوم: بینهایت و ماورای بینهایت
فصل سوم: توپولوژی و موجودات هندسی غیرشهودی
فصل چهارم: حسابان و معادلات فیزیک
فصل پنجم: عدد پی(p)؛مشهورترین عدد در ریاضیات
فصل ششم: فلسفه و سرشت ریاضیات
فصل هفتم: قضیه گودل ؛قلمروی ماورای توانایی بشری
فصل هشتم: قوانین شانس
فصل نهم: مشهورترین مسائل حل شده ریاضیات
فصل دهم: مشهورترین مسائل حل نشده ریاضیات
فصل یازدهم: نسبت طلایی؛ نسبت طبیعت
فصل دوازدهم: نظریه آشوب و نظم نهان
فصل سیزدهم: نظریه بازی‌ها
فصل چهاردهم: هندسه فراکتالی
فصل پانزدهم: هندسه های آشنا و غریب
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
بیرون از اینجا، اثر مایک وال

بیرون از اینجا: راهنمایی علمی برای زندگی بیگانگان، پادماده و سفر فضایی انسان (برای کنجکاوی‌های کیهانی) مایک وال، نویسنده ارشد وبسایت اسپیس دات کام، سراغ سخت‌ترین سوال‌ها دربارۀ جایگاه ما در کیهان رفته است. غیر از ما چه کسانی آن بیرون هستند؟ ممکن است چه شکلی باشند؟ چرا ما هنوز صدایشان را نشینده‌ایم؟ وال، به مهم‌ترین سوالات فلسفی ما با به‌روز ترین دانش، پاسخی دقیق و با چاشنی طنزی دلنشین ارائه می‌دهد. کارل تات با نقاشی‌های جذابش در این کتاب مشارکت داشته‌ است.

bookبیرون از اینجا، جستجو برای زندگی را به تصویر می‌کشید و به ما نشان می‌دهد که واکنش احتمالی ما به حیات یافت شده چه خواهد بود. هم‌چنین این کتاب بررسی می‌کند که حیات طولانی مدت انسان، خارج از زمین به چه شکلی خواهد بود و اینکه ایا اصلا ما به آن دست خواهیم یافت یا نه؟ این کتاب جذاب‌ترین جنبه‌های علم فیزیک را به ما نشان می‌دهد، اما ابدا کتابی سطحی نیست.
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
ستارگان حیله‌گر و آسمان فانی (تور۲۰۱۸) اثر مری رابینت کوال

اگر اکتشافات فضایی به جای انتخابی بودن، یک ضرورت بود، چه می‌شد؟ ضرورتی که علتش این است که زمین به‌خاطر یک اتفاق ناگهانی فاجعه‌بار توسط ائتلاف بین‌المللی، به زودی به محلی غیرقابل سکونت تبدیل خواهد شد. این رمان، نسخه نهایی از سری رمان‌های تاریخی است که مری رابینت، در سری داستان‌های زن فضانوردش، به بازار عرضه می‌کند.

bookاین کتاب‌ها داستان زندگی ریاضی‌دانی به نام الما یورک است که آرزو دارد روزی فضانورد شود. این داستان‌ها در زمان جنگ جهانی دوم می‌گذرد. کاوال به طور مفصل، تاریخ واقعی را با طرح داستانی خود، آمیخته است و نتیجۀ این کار، ایجاد یک مجموعه است که به طور همزمان امیدوارکننده و البته، عملی است. زن فضانورد، دید قدرتمندی از جنگ‌های فضایی به ما می‌دهد و به سادگی به ما نشان می‌دهد که این پدیده می‌توند تبدیل به نیرویی مثبت در جامعه شود.
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
چگونه در فضا زندگی کنیم؟ اثر کالین استورات

آیا علاقه‌مند به سفر در فضا هستید؟ می‌توانید با وجود شرکت‌هایی مانند ویرجین گلکتیک و بلو اوریجین، برای تجربه پروازهای زیرمداری آماده شوید و شرکت اسپیس ایکس هم برای فرود انسان در ماه و مریخ برنامه‌ریزی می‌کند. احتمالا آرزوی شما به‌زودی برآورده خواهد شد. اما قبل از اینکه سوار هواپیما شوید و از زمین خداحافظی کنید، باید به سوالاتی پاسخ دهید؛ چیزهایی در مورد ماندن در فضا که باید بدانید. کتاب “چگونه در فضا زندگی کنیم؟”

bookاثر کالین استوارت، همه جزئیات مهم این سوال را در خود دارد. این کتاب جامع، همه نکات را، از خوردن و خوابیدن و استفاده از توالت در گرانش صفر، دستورالعمل‌هایی برای ساختن پایگاه در ماه و مریخ و مریخ‌نوردی به شما ارائه می‌دهد. هرجایی که ماجراجویی فضایی شما، شما را خواهد برد، این راهنما می‌تواند به شما در استفاده از تجربیات خارج از این دنیا، کمک کند.
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
عجیب‌ُ بی انتها اثر اسکات کلی

اسکات کلی مدت ۳۴۰ روز را در ایستگاه فضایی بین‌المللی صرف کرد و ده‌ها هزار تصویر از سیاره را که در حال چرخش است، ثبت نمود که می‌توان آن را به عنوان راهنمایی کامل برای نشان دادن شگفتی‌های زمین دانست. این کتاب مصور بزرگ، عکس‌هایی را که از ایستگاه فضایی و زمین گرفته است، با منظره‌هایی با زوم فوق‌العاده، در قسمت های غیر معمول سطح سیاره، و سایر قسمت های ماموریت تاریخی‌اش، مثلا از قسمت‌های راه اندازی و فرودش، ترکیب می کند. این کتاب شامل تصاویر بزرگ و رنگارنگ با توصیف کلی از ماموریت و ویژگی‌های جالب سیارۀ زمین است و این همبستگی عالی کتاب را به مکملی مستقل برای کتاب اخیر خاطرات‌ش به نام استقامت تبدیل کرده‌ است.

book
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
عجیب و غریب (کتاب خیابان دای، ۲۰۱۸) اثر الک نوالا – لی

کتاب جذاب جدید نوالا لی، به نام عجیب‌ و غریب، در مورد چهار شخصیت از عصر طلایی داستان‌های علمی-تخیلی است که در طول سال‌های تکامل‌شان، این ژانر را هدایت می‌کنند. جان کمبل، ویراستار مجله علمی و تخیلی “عجیب و غریب”، و آیزاک آسیموف، رابرت هینلین و رون هوبارد این چهار شخصیت هستند. این کتاب، به ما نشان می‌دهد که چطور ژانر علمی- تخیلی، از داستان‌های ماجراجویانه فضایی تکوین و تکامل پیداکرد و به پیش‌گویی‌های جدی و تاثیرگذار در دنیای مدرن رسید. هم‌چنین به این می‌پردازد که چطور این مقوله به توسعه ابتدایی فرهنگ طرفداری انجامید، که به طرز شگفت‌آوری به امروز شبیه است. هم‌چنین به تاثیرات ایده‌های آن‌ها بر جامعه به عنوان یک کل، پرداخته‌ است.

bookطرح چهره‌پردازی نوالا-لی از این چهار نفر، بسیار پیچیده‌ است و بدون مخفی کردن بخش‌های کمتر جذاب وجودی‌ و شهرت‌شان، به آن‌ها اهمیت می‌بخشد. این تحقیقات عمیق نشان می‌دهد که او صدها داستان از سالنامه علمی- تخیلی خوانده‌ است و همچنین، ته‌‌و توی همه نامه‌های شخصیت‌های اصلی داستان را در آورده است.
 

AKRAM_G

سرپرست درسی و دانشجویی
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
7/11/18
ارسال ها
2,806
امتیاز واکنش
23,232
امتیاز
48,373
سن
18
معرفی کتاب: ستاره شناسی

بیگ بنگ: این کتاب راهنمای جامع و کامل آسمان شب است. در این کتاب فقط خورشید، ماه، سیارات، ستارگان و کهکشان‌های فراسوی ما توصیف نمی شوند. بلکه چگونگی مشاهدۀ آنها هم به ما آموزش داده می شود.IMG HDRنام اصلی: Patrick Moore’s Astronomy
ستاره شناسی
نوشته: پاتریک مور
ترجمه: پوریا ناظمی
نشر معین
موضوع: اخترشناسی، کیهان شناسی
سال انتشار: ۱۳۹۷
تعداد صفحه: ۴۵۰

دانلود خلاصه کتاب

«چرا باید به مطالعه ستاره‌شناسی پرداخت؟ این سؤالی است که اغلب اوقات پرسیده می‌شود اما واقعاً جواب صریح و شفافی برای آن وجود ندارد. بسیاری از مردم به بالای سر خود و به‌سوی آسمان‌ها نگاه می‌کنند و متوجه آنچه به تماشای آن نشسته‌اند، نمی‌شوند. آن‌ها درک نمی‌کنند که خورشید ما یک ستاره است و ستاره‌هایی که در آسمان شب دیده می‌شوند هر یک برای خود خورشیدهایی هستند. اینکه سیاره ما زمین، چیزی بیش از سیاره‌ای معمولی و ساده نیست که به دور ستاره‌ای کاملاً معمولی در حال گردش است. امروز ما می‌دانیم که ستاره‌های دیگر هم در اطراف خود منظومه‌های سیاره‌ای دارند و دلیلی برای شک کردن به این موضوع که ممکن است حیات در سراسر جهان پراکنده شده و در جای‌جای آن وجود داشته باشد، در دست نداریم. حتی باوجوداینکه تاکنون هیچ نشانه‌ای از وجود آن در جای دیگری از عالم نیافته‌ایم.

یادگرفتن اصول و واقعیت‌های پایه‌ای در زمینه‌ی ستاره‌شناسی زمان زیادی نمی‌برد و درعین‌حال درهای زیادی را به‌سوی علایق جدیدی برای ما باز می‌کند. در یک شب تاریک و صاف به بیرون از خانه بروید و به بالای سر خود نگاه کنید. خواهید دید اگر اطلاعاتی درباره‌ی ستاره‌ها در اختیار داشته باشید، تماشای آن‌ها به منظره‌ای خیره‌کننده‌تر و هیجان‌انگیزتر بدل می‌شود. گذشته از آن آموختن این اصول ابتدایی ستاره‌شناسی به شما بینشی واقعی درباره‌ی طبیعت و جهانی که شما را احاطه کرده است می‌دهد.» به کمک نمودارهای آموزنده و پر از نکته و نقشه های ستارگان، پس از کوتاه زمانی توانایی خواهید یافت دوستان و افراد پیرامونتان را با شناخت خود از آسمان ها تحت تاثیر قرار دهید. سر پاتریک مور، ستاره شناس، نویسنده، مجری و سخنران سرشناس انگلیسی است. وی رئیس پیشین انجمن ستاره شناسی بریتانیاست و از بنیان گذاران انجمن “ستاره شناسی برای همگان” و رئیس پیشین آن است.

فهرست مطالب:

۱- معرفی ستاره شناسی

۲- آسمان گردان

۳- رصدگران

۴- تلسکوپ های نجومی

۵- به درون فضا

۶- خورشید

۷-ماه

۸-خانواده خورشید

۹-سیارات درونی

۱۰-سیارات بیرونی

۱۱- اجرام خرد منظومه شمسی

۱۲- ستارگان

۱۳- الگوهای ستارگان

۱۴- ستارگان دوتایی و متغیر

۱۵-حیات و عمر ستارگان

۱۶- خوشه های ستاره ای و سحابی ها

۱۷- ژرفای جهان هستی(کهکشان ها و انواع آنها)

۱۸- سایر منظومه های شمسی
 
بالا