نقد و بررسی نقد و بررسی رمان اشک سورا |فاطمه حمید* کاربر انجمن یک رمان

فاطمه حمید*۱

مترجم انجمن
مترجم انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/11/19
ارسالی‌ها
1,006
پسندها
9,946
امتیازها
26,673
مدال‌ها
16
سطح
16

• نویسنده موضوع
نام‌ رمان:اشک سورا
اسم‌ نویسنده:فاطمه حمید
ژانر: تاریخی، درام، عاشقانه
خلاصه رمان:
تاریخ کشورمان پر از قهرمانان، حماسه‌ها و دلاوری‌هاست. در این کتاب، حقایق تاریخی و تخیل را درهم آمیختم و قطره‌ای از تاریخ سرزمین‌مان را به تصویر درآوردم.
سورا، شاهدختی اشکانی است که برای پاسداری از کشورش، ازخودگذشتگی می‌کند.
اردشیر چوپان‌زاده‌ای است که می‌خواهد ثابت کند هیچ چیزی نمی‌تواند مانع اراده‌ی آدمی شود.
آرتاوازاد ولیعهدی است که هیچ‌کس و هیچ‌ چیز به جز تاج و تخت برایش ارزش و معنایی ندارد.
گلناز خدمتکاری است که زندگی‌اش را با غبطه خوردن و جاه‌طلبی می‌گذراند.
سرنوشت، این چهار شخص را به هم گره زده و حال باید دید که پایان شیرین می‌شود، شور یا تلخ.

لینک:
[URL...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

GHAZAL NAROEE

مدیر بازنشسته + نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
8/7/18
ارسالی‌ها
3,048
پسندها
55,591
امتیازها
69,173
مدال‌ها
41
سطح
38

558905_42a0970b60d7650602b1434ac66ed992.jpg
با عرض سلام خدمت نویسنده‌ی عزیز، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه‌مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم!
ورود شما به دنیای نقد به معنای این است که شما خواستار پیشرفت هستید. به یاد داشته باشید که نقد با توانایی بیان نکات مثبت و منفی در اثرتان، شما را برای بی‌نقص شدن آماده می‌سازد.

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از نوشتن نقد در تاپیک، قوانین زیر را مطالعه نمایید:
- نقد یعنی ساختن، نه تخریب کردن! بنابراین در هنگام نوشتن نقد با لحن ملایم و بیان نقاط قوت و ضعف، تصور نویسنده را از نقد درست خراب نکنید.

- برای نوشتن نقد شما نیازمند بیان دلایلی محکم هستید. برای...

امضا : GHAZAL NAROEE

Reza M.rad

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
24/7/20
ارسالی‌ها
244
پسندها
2,532
امتیازها
13,813
مدال‌ها
10
سطح
11

به نام نامی حق

با سلام خدمت نویسنده و با آرزوی قلمی پایدار برای شما با ذکر این نکته که صرفا به عنوان یه خواننده این متن رو تهیه کردم، نقدم رو آغاز می‌کنم.

در ابتدا از قلم روان و قابل تصور در قاب خیالِ خودم، که خواندن را شیرین‌تر می‌کند، از شما تشکر می‌کنم.

ویژگی اول رمان، انجام تحقیق قبل از نوشتن و صرف وقت برای بیانی واقعی و برداشتی عاشقانه‌ست که بابت اهمیت دادن به خواننده از شما ممنونم.

ویژگی بعدی رمان، توصیف حالات به زبان ادبی که در یادآوری ژانر هم مؤثر بود.

ویژگی دیگر این است که با خواندن رمان تا به آخرین پارتی که نوشتین کاملا بهتر شدن قلم شما حس می‌شد و فضا سازی ها برای جلب نظر خواننده خوب بود.

و اما ایرادهایی که به زعم من به رمان شما وارده که براتون تشریح می‌کنم و...

فاطمه حمید*۱

مترجم انجمن
مترجم انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/11/19
ارسالی‌ها
1,006
پسندها
9,946
امتیازها
26,673
مدال‌ها
16
سطح
16

• نویسنده موضوع
درود بر شما.

اولاً که خیلی ممنونم از اینکه منّت سر من گذاشتین و وقت گرانبهاتون رو صرف خوندن و نقد کردن کتابم کردین. به هر حال من نویسنده‌ای گم‌نام هستم و خواننده‌های زیادی ندارم.

حالا در مورد نام کتاب:
"اشک سورا" رو انتخاب کردم و برای انتخابش دلیل دارم. خواننده تا خوندن آخرین پارت داستانم متوجه نمیشه برای چی. ولی یک نکته‌ی محسوس در مقدمه قرار دادم که اگر خواننده بعد از خوندن آخرین پارت دوباره به مقدمه مراجعه کنه کاملاً درک میکنه چرا این اسم رو انتخاب کردم. البته رمان هنوز کاملاً قرار داده نشده برای همین درک میکنم که چرا فکر میکنید نام مناسبی نیست. البته من با این که برای رمان‌های تاریخی همیشه اسم هایی که دارای "سلطنت"، "تاج و تخت" و "سرنوشت" قرار داده...

Zarlasht A

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/4/20
ارسالی‌ها
334
پسندها
3,968
امتیازها
17,083
مدال‌ها
13
سطح
12

"به نام آفریینده هستی"

نقد رمان اشک سورا:
عنوان:

عنوان رمان ترکیبی از دو کمله‌ی زیبا، اشک و سورا می‌باشد. سورا اسم یکی از شخصیت‌های رمان، شاهدختی اشکانی است که برای پاسداری از کشورش، ازخودگذشتگی می‌کند.
اشک نوید درد و غم است که باعث می‌شود خواننده به درد، رنج و مشکلات گوناگونی که در آغاز مبهم هستند، در رمان گنجانیده شده است پی ببرد و شاید تنها ژانری‌های که با خواندن عنوان به ذهن بیاید؛ عاشقانه، درام و غمگین باشند.
"اشک سورا" عنوانی که به شخصه مجذوبش شدم، خواستم بیشتر در مورد این رمان زیبا و تاریخی بخوانم و به داستان پی ببرم.

ژانر:
ژانر رمان...

آخرین ویرایش
امضا : Zarlasht A

فاطمه حمید*۱

مترجم انجمن
مترجم انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/11/19
ارسالی‌ها
1,006
پسندها
9,946
امتیازها
26,673
مدال‌ها
16
سطح
16

• نویسنده موضوع
درود بر شما:)
خیلی خیلی ممنون بابت وقتی که گذاشتین برای خوندن و نقد این کتاب.
تمام تلاشم رو می‌کنم تا در بازخوانی غلط‌های نگارشی رو برطرف کنم و حتماً توصیف رو بیشتر می‌کنم.
اعتراف می‌کنم که برای نوشتن خلاصه خیلی لنگ می‌زدم. هنوزم که هنوزه تو فکرش هستم که بهترش کنم. در ویرایش بعدی حتماً سعی می‌کنم یه تغییرات مثبتی توش ایجاد کنم.
نمی‌دونم چطور احساسم نسبت به نقد زیباتون رو در قالب کلمات بیان کنم، قلمم قاصره... پس فقط می‌گم که ممنونم.
ممنونم که کتابم رو خوندید.
ممنونم که براش نقد نوشتین.
ممنونم که گفتین از ایده خوشتون اومده.
امیدوارم همچنان به خوندنش ادامه بدید و نقدش کنید.
یک دنیا سپاس و آرزوی موفقیت و سلامتی :)

:heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart...

Zarlasht A

کاربر انجمن
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/4/20
ارسالی‌ها
334
پسندها
3,968
امتیازها
17,083
مدال‌ها
13
سطح
12

درود بر شما:)
خیلی خیلی ممنون بابت وقتی که گذاشتین برای خوندن و نقد این کتاب.
تمام تلاشم رو می‌کنم تا در بازخوانی غلط‌های نگارشی رو برطرف کنم و حتماً توصیف رو بیشتر می‌کنم.
اعتراف می‌کنم که برای نوشتن خلاصه خیلی لنگ می‌زدم. هنوزم که هنوزه تو فکرش هستم که بهترش کنم. در ویرایش بعدی حتماً سعی می‌کنم یه تغییرات مثبتی توش ایجاد کنم.
نمی‌دونم چطور احساسم نسبت به نقد زیباتون رو در قالب کلمات بیان کنم، قلمم قاصره... پس فقط می‌گم که ممنونم.
ممنونم که کتابم رو خوندید.
ممنونم که براش نقد نوشتین.
ممنونم که گفتین از ایده خوشتون اومده.
امیدوارم همچنان به خوندنش ادامه بدید و نقدش کنید.
یک دنیا سپاس و آرزوی موفقیت و سلامتی :)
...

امضا : Zarlasht A

NEGIN BARZAN~

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
8/10/20
ارسالی‌ها
2,143
پسندها
30,368
امتیازها
64,873
مدال‌ها
19
سطح
33

سلام بر فاطمه جان عزیز! خب من زیاد توی نقد کردن خوب نیستم، ولی سعی خودم رو میکنم.
خب، اول اینکه اسم رمانت، "اشک سورا"، واقعاً دوست داشتنی بود! من کمی از رمانت رو که خوندم، سرچ کردم توی اینترنت و شخصیت‌های اصلی رو مثل خود سورا، سورنا، اردوان، اردشیر و آرتاوازاد رو دیدم و واقعا کیف کردم که یکی هست که تاریخ کشورمون رو به شیوه‌ی زیبایی بیان میکنه و همه‌ش واقعیت داره.
"سورنا" که از خاندان سورن بود و یکی از بهترین فرمانده‌های ایران، که توی بزرگ‌ترین جنگی که داشتیم، با روشی که استفاده کرد، اُرُد، رو سر بلند کرد. این رمان رو که خوندم، پشتش تحقیق هم کردم و واقعاً بهم درس بزرگی داد. اینکه همش جاه‌طلب نباشیم، یکی مثل آرتاوازاد که به‌خاطر مقام، حاضر به نابودی خاهرش شد و...

امضا : NEGIN BARZAN~

فرزان

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
25/3/20
ارسالی‌ها
1,016
پسندها
13,153
امتیازها
33,373
مدال‌ها
18
سطح
19

چی بگم والا. یه دو صفحه تعریف و تمجید کنم خوبه؟:)
عالی. همه چیز...شخصیت پردازی، پیرنگ و کشش داستان.
تنها ایرادی که قبلا هم بهت گفتم پردازش کم به عشق سورا و اردشیر، اول داستان بود. چون این علاقه روی کل داستان سایه میندازه اما خیلی عجولانه به وجود اومده بود:)
در کل من که از خوندن رمانت لذت می‌برم. :402:

آخرین ویرایش

فاطمه حمید*۱

مترجم انجمن
مترجم انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/11/19
ارسالی‌ها
1,006
پسندها
9,946
امتیازها
26,673
مدال‌ها
16
سطح
16

• نویسنده موضوع
چی بگم والا. یه دو صفحه تعریف و تمجید کنم خوبه؟:)
عالی. همه چیز...شخصیت پردازی، پیرنگ و کشش داستان.
من که از خوندنش لذت می‌برم. :402:
دستت درد نکنه رفیق :458071-43334d713ad235cc803ee5474567490d: همین که لذت میبری کافیه :mistlsmile: