نقد شورا نقد رمان تیکه بر ماه | بهاره جعفری / توسط شورای نقد

• نویسنده موضوع Farzaneh.Rezvani
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 403
  • کاربران تگ شده هیچ

Farzaneh.Rezvani

کاربر فعال
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/9/18
ارسالی‌ها
701
پسندها
11,107
امتیازها
28,473
مدال‌ها
22
سطح
19

• نویسنده موضوع
316421

با سلام خدمت نویسنده عزیز!
"نقد بی کینه دیگران بر کار ما پاداشی است که ارزش آن را باید دانست"
رمان"تیکه بر ماه" بر اساس پست‌های ارائه شده توسط شورای انجمن یک رمان، بر اساس اصول نقد گردیده است.
لطفاً دو روز صبر کنید تا همه نقدها در تاپیک قرار بگیرند.
پس از مطالعه نقدها، برای بیشتر بی‌نقص شدن رمان خود را ویرایش کنید.
اگر مشکلی بود، خصوصی به مدیران نقد تذکر دهید و از بحث و جدل بپرهیزید.

مدیریت تالار نقد

ب بهاره جعفری

امضا : Farzaneh.Rezvani

فاطمه عبدالهی

نویسنده برتر + مدیر بازنشسته
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
6/9/18
ارسالی‌ها
2,751
پسندها
33,275
امتیازها
66,873
مدال‌ها
32
سطح
33

نقد رمان تکیه بر ماه
منتقد: فاطمه عبدالهی

عنوان رمان:
تکیه بر ماه، ساده بود. پیچیدگی خاصی نداشت و در نگاه اول راحت می‌شد به معنی آن پی برد. « تکیه» به معنای تکیه زدم به چیزی و «ماه» هم که قمر زمین است.
عنوان در نگاه اول به نظر یک تشبیه می‌آید. شخصی که بر ماه تکیه زده که می‌تواند تشبیهی باشد از شخصی یا چیزی که دلش را به کسی یا چیزی قرص کرده یا آدم بسیار موفقی که آنقدر مقام و جایگاه بالایی دارد که می‌تواند به ماه تکیه بدهد.
عنوان تا حدی کنجکاو کننده‌ است؛ سوالات و مجهولاتی در ذهن مخاطب پدید می‌آیند، مثلا آنکه این ماه استعاره از چه چیزی‌ست و این عنوان تشبیه از چیست. این عنوان می‌تواند معناهای متفاوتی داشته باشد و همین موضوع نیز ذهن مخاطب را درگیر خواهد کرد.
ماه...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

نیلوفر ارشادی

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
12/9/20
ارسالی‌ها
134
پسندها
4,444
امتیازها
20,913
مدال‌ها
11
سطح
11

▪︎عنوان:
عنوان رمان عنصری بیرونی هست ولی در درون اتفاقات رمان نقش خاصی رو ایفا نمی‌کنه!
و باید در انتخاب اون حساسیت کامل رو به خرج بدیم. عنوان رمان ترکیبی از دو کلمه" تکیه" و " ماه" هست عنوان انتخابی لازم به گستردگی نداره و واضح هست.
به نظر من عنوان انتخابی تکراری هستش و نویسنده حساسیتی مطلقی در اون به کار نبرده در حالی که می‌تونست با تحقیق بیشتر عنوانی جذاب‌تر رو پیدا کنه!

▪︎ژانر:
ژانر یک اصطلاح دم دستی و سودمند هستش که می‌تونیم از اون برای پی‌بردن به چیستی محتوا بهر ببریم.
ژانر رمان زمینه ساز آشنایی خواننده هست که بدونه با چه ژانری روبه رو هست...

آخرین ویرایش توسط مدیر

Lili.Da

معلم زبان + شاعر انجمن
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
31/7/20
ارسالی‌ها
1,328
پسندها
28,763
امتیازها
53,071
مدال‌ها
22
سطح
28

• مدیر
عنوان رمان: عنوان رمان از دو کلمه ماه و تکیه تشکیل شده است. ماه همیشه کلمه جذابی بوده و اینجا تکیه به ماه می تواند به معنی این باشد که دلت قرص کسی باشد و تکیه گاهی داشته باشی. (معمولا کوه نماد تکیه گاه است و ماه میتونه نماد معشوق باشه)این سوال به ذهن می آید که منظور از تکیه گاه به کدام شخص هست و این کمی عنوان رمان را جذاب می کند. عنوان با ژانر عاشقانه ارتباط دارد که به معنی این است کسی دلش به عشقش قرص است. اما در محتوای رمان باران اصلا تکیه گاه ندارد. پس عنوان رمان می تواند به این مربوط باشد که باران به دنبال یه تکیه گاه یا عشق است.

ژانر:

ژانر رمان عاشقانه است. ژانر عاشقانه در رمان کم دیده می شد و تنها در قسمت هایی که آبتین به باران خیره می شد و آرتین در مقابل باران نرمش نشان می دهد...

امضا : Lili.Da

بهاره جعفری

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
4/10/20
ارسالی‌ها
104
پسندها
750
امتیازها
3,753
مدال‌ها
6
سطح
7

مگه ما توزندگی واقعی یه حال داریم؟ موقع غم وقتی چیزی که دوست داریم رو میبینیم شاد میشیم، و اینکه باید چیگار میکرد؟ فرار تنها راه بود و ضمنن اون باید به فکر اون پدر سنگ دلش میبود؟ برای پدرش اتفاقی افتاده که نمیتونه دنبال دخترش بگرده و در ادامه رمان خواهم گفت!
و این هم مد نظرتون باشه که من نمیتونم هر لحطه یاد آوری کنم ساعت چنده و چه فصلیه و این دختر تو خونه یه ایرانی که تو ترکیه زندگی میکنه هست
و این پسر هم تو رمان گفتم با سبک ایرانی ها زندگی میکنه.
و این پسر نمیداره اصلا بیرون بیاد تا من توضیح بدم در مورد سبک زندگی ترکیه‌ای ها.
شما که خوندی باید متوجه میشدی باران چه اخلاقی داره؛ اون با توجه به موقعیتی که توش هست تصمیم می‌گیره و اینکه شما خودت همیشه ضعیفی یا همیشه قوی هستی؟
من خودم تو...