نقد شورا نقد رمان دژخیم | Nilufar.r / توسط شورای نقد

• نویسنده موضوع Niyosha22
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 336
  • کاربران تگ شده هیچ

Niyosha22

مدیر بازنشسته + نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
«ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ»

379257

«نوشتن چونان گیاهیست که رشد آن وابسته به نقد است، نقدی که قلم را پر و بال می‌دهد.»

سلام خدمت شما نویسندگان گرامی.

نویسنده‌ی رمان «دژخیم» رمان شما نقد شد. این کار به سبب این‌که نویسندگان عزیز یک رمان با نقاط ضعف و قوت رمان خود آشنا شوند و قلم خود را ارتقا دهند.
در صورت نقد شدن توسط شورا نویسنده موظف است ایرادات رمان خود را رفع کند و بعد از آن به مدیران نقد اطلاع دهد.
اگر سؤالی در رابطه با موارد ذکر شده در نقد دارید، به مدیران نقد اطلاع دهید...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Niyosha22

Shiva.Panah

مدیر بازنشسته کتاب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
1/3/20
ارسالی‌ها
1,119
پسندها
23,327
امتیازها
43,073
مدال‌ها
38
سطح
28

«باسمه تعالی»
نقد شورای رمان دژخیم
منتقد شیواپناه S SHIVA PANAH
نویسنده: Nilufar.r Nilufar.r

[با عرض سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده‌ی عزیز، امیدوارم این نقد بی‌غرض، مفید و در راستای پیشرفت شما قابل شود. با توجه به استعداد شما، به حتم در آینده شاهد درخشش این اثر خواهیم بود.]

عنوان
دژخیم! واژه‌ای درشت و هنجار شده که به طور نسبی بر گوش افرادی آشناست. با وجود آنکه عنوانی تک کلمه‌ای انتخاب شده اما این تک واژه‌ی غیرساده به خودی خود از دو جز مجزا تشکیل شده است. اگر قرار باشد کلمه‌ی دژخیم را کنکاش کرد می‌توان دو واژه‌ی «دژ و خیم» را جدا سازی کرد و با توجه به معنای این کلمه به ماهیت عنوان پی برد. «دژ» به معنای بدسیرت و زشت است...

امضا : Shiva.Panah

Violinist cat❁

سرپرست بازنشسته ادبیات + نویسنده ادبیات
نویسنده ادبیات
تاریخ ثبت‌نام
20/8/20
ارسالی‌ها
1,597
پسندها
21,386
امتیازها
43,073
مدال‌ها
27
سطح
28

به نام خدا
نقد رمان دژخیم
منتقد: Violinist cat❁ Zahra.rezai

عنوان:
دژخیم واژه‌ای‌ست به معنای جلاد.
نوع عنوان تک کلمه است و هنوز ارتباطش با محتوا مشخص نیست و فقط در خلاصه اشاره به گروهی به نام دژخیم شده، که شاید همان گروه شیطان پرستان باشد.
اما تا به این‌جای رمان هیچ اشاره‌ای به عنوان نشده.
دژخیم تک کلمه‌ی نو و جذاب و تا حدودی خوش‌آواست.
از لحاظ جذابیت یک پالس رو به بالا دارد، اما ارتباطی را با محتوا دارا نمی‌باشد.
عنوان ژانر قالب و مکمل رمان را پوشش می‌دهد، اما پوششی بر محتوا ندارد.
می‌شود گفت از لحاظ جذابیت انتخاب مناسبی است و فقط باید از لحاظ ارتباط با محتوا بررسی شود.

خلاصه: حجم طولانی‌ای داشت و فاقد جمله‌ی سوالی بود، اما...

امضا : Violinist cat❁
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Nilufar.r

میم.ژوپیتر

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
14/1/21
ارسالی‌ها
246
پسندها
2,869
امتیازها
13,613
مدال‌ها
13
سطح
11

منتقد: میم.ژوپیتر میم.ژوپیتر

عنوان
دژخیم، عنوانی کاملا جدید بوده که ابتدا شنونده یا خواننده را به یاد داستان های اساطیری از جمله شاهنامه می اندازد و می توان انتظار یک ژانر تاریخی اساطیری را داشت که البته این چنین نبود. انتخاب یک نام نو و جدید، موفقیت کاملی به شمار می اید و میتوان کم و بیش با توجه به معانی مختلف دژخیم از جمله بدخوی، بدخصلت، بدسرشت، زندانبان و... رابطه ای میان اسم و رمان پیدا کرد؛ از جمله شیطان پرستان. این آیین علاوه بر اینکه در جامعه پذیرفته نیست و به قولی بد خصلت گماشته می شود، میتواند چون یک زندانبان، روح ادمی را از رسیدن به کمالی که برایش تعیین شده باز دارد.
البته این رابطه تا به اینجای رمان هنوز...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Nilufar.r

Nilufar.r

کاربر سایت
رفیق جدید انجمن
تاریخ ثبت‌نام
24/1/21
ارسالی‌ها
62
پسندها
321
امتیازها
1,723
مدال‌ها
4
سطح
4

سلام و عرض شب خوش خدمت شما عزیزان. یک دنیا ممنونم بابت زمانی که گذاشتید و با حوصله و کاملا ریز به ریز به نقد رمان پرداختید. قطعا نکاتی که گوشزد کردید رعایت خواهد شد و تمام تلاشم رو می‌کنم که روند داستان بهتر پیش بره.
فقط چندتا مورد اگه اشکالی نداشته باشه بیان کنم. در رابطه با لوکیشن، من در قسمت‌هایی از داستان اسم از میدان ونک و لتیان آوردم که نشون میده داستان در تهران روایت میشه. درمورد فصل هم اشاره کردم که مهرماه هست چون دانشگاه تازه باز شده و زمانی که بیابون رو روایت کردم، باد پاییزی رو گفته بودم. در مورد واژه‌ی «آن‌قدر» و مشکل نیم‌فاصله هم متاسفانه باید بگم بخاطر ویراستاری‌های بعد از پارت‌گذاری بوده که متاسفانه و متاسفانه و متاسفانه حتی دیالوگ‌های من هم گاهی اوقات تغییر کرده بود‌...

امضا : Nilufar.r

Shiva.Panah

مدیر بازنشسته کتاب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
1/3/20
ارسالی‌ها
1,119
پسندها
23,327
امتیازها
43,073
مدال‌ها
38
سطح
28

سلام و عرض شب خوش خدمت شما عزیزان. یک دنیا ممنونم بابت زمانی که گذاشتید و با حوصله و کاملا ریز به ریز به نقد رمان پرداختید. قطعا نکاتی که گوشزد کردید رعایت خواهد شد و تمام تلاشم رو می‌کنم که روند داستان بهتر پیش بره.
فقط چندتا مورد اگه اشکالی نداشته باشه بیان کنم. در رابطه با لوکیشن، من در قسمت‌هایی از داستان اسم از میدان ونک و لتیان آوردم که نشون میده داستان در تهران روایت میشه. درمورد فصل هم اشاره کردم که مهرماه هست چون دانشگاه تازه باز شده و زمانی که بیابون رو روایت کردم، باد پاییزی رو گفته بودم. در مورد واژه‌ی «آن‌قدر» و مشکل نیم‌فاصله هم متاسفانه باید بگم بخاطر ویراستاری‌های بعد از پارت‌گذاری بوده که متاسفانه و متاسفانه و متاسفانه...

امضا : Shiva.Panah