نماز خواندن با بلوز و شلوار برای بانوان چه حکمی دارد؟

sanam_gh_

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
4/5/18
ارسال ها
2,633
امتیاز واکنش
8,548
امتیاز
33,973
محل سکونت
Shiraz
نماز خواندن در دین ما آدابی دارد و رعایت آنها بر همگان واجب است. مثلا خانم ها حتما باید در نماز با پوشش کامل به جز قرص صورت و دستها تا مچ و پاها تا مچ مشغول راز و نیاز شوند بنابراین این سوال پیش می آید که آیا بانوان می توانند بدون چادر نماز بخولنند و حکمنماز خواندن با بلوز و شلوار چیست؟

نماز خواندن با بلوز و شلوار

نمازخواندن با لباس داخل منزل مثل بلوز و شلوار(بدون حضور نامحرم) به شرط اینکه این میزان پوشش را ایجاد کند اشکالى ندارد، هر چند پوشش با چادر برای نماز بهتر و مناسب تر است.

احکام نماز خواندن با بلوز و شلوار

آیا بانوان می توانند با بلوز و شلوار نماز بخوانند؟

در خصوص حکم نماز خواندن بانوان با بلوز وشلوار باید پاسخ داد حد حجاب بانوان در موقع نماز، پوشاندن تمامبدن حتى سر و موى می باشد که پوشاندن صورت و دستها تا مچ و پاها تا مچ پا از آن استثنا شده است.حال نمازخواندن با لباس داخل منزل مثل بلوز و شلوار(بدون حضور نامحرم) به شرط اینکه این میزان پوشش را ایجاد کند اشکالى ندارد، هر چند پوشش با چادر برای نماز بهتر و مناسب تر است.تبصره: نظر حضرات آیات زنجانی و تبریزی در مورد پوشاندن پا این است که در نماز روی پا نیز باید پوشانده شود.

مقدار پوشش واجب برای زن در حال نماز

مقدار واجب پوشش برای زن در حال نماز، پوشاندن تمام بدن حتی موی سر به جز صورت (به مقداری که در وضو شسته می شود) و دست ها تا مچ و پاها تا مچ است.همچنین از ضخامت پوشش باید ساتر باشد یعنی باید به مقداری باشد که بدن و موی انسان در آن پیدا نباشد.

سوال: اگر خانمی در هنگام نماز بدن خودش را در زیر چادر ببیند، اما از بیرون بدنش پیدا نباشد، آیا نمازش اشکال دارد؟

اکثر مراجع تقلید در این‌باره می‌گویند، اگر از بیرون بدنش پوشیده باشد، کافى و نمازش صحیح است؛ اما برخی از فقها (آیه الله سیستانی) علاوه بر این امر پوشاندن بدن حتی از خودش را نیز (بنابر احتیاط واجب)، لازم می‌دانند.

نماز خواندن با بلوز و شلوار برای بانوان

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت پوشش واجب برای زن در حال نماز

حضرت آیه الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):

اگر از بیرون بدنش پوشیده است کافى است.

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

در فرض سوال چنانچه چادر بدن نما نباشد اشکالی ندارد.

حضرت آیه الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

زن باید در موقع نماز، تمام بدن حتی سر و موی خود را بپوشاند، و بنابر احتیاط واجب حتی از خودش نیز پوشانده شود، پس اگر چادر را طوری بپوشد که خودش بدنش را ببیند اشکال دارد. ولی پوشاندن صورت و دستها تا مچ، و پاها تا مچ پا لازم نیست. امّا برای آنکه یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید مقداری از اطراف صورت و قدری پائین تر از مچها را هم بپوشاند.

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

چنانچه چادر بدنش را بپوشاند نماز صحیح است.

سوال: میزان پوشش لازم برای زنان در نماز از جهت کمیت و کیفیت چه مقدار است؟

شرح پرسش:

من در چادر نماز ایرانی که ممکن است مقدار کمی از موها و دست ها در آن دیده شود، نماز می خوانم. این چادر را به خاطر همین مشکل در بیرون خانه نمی پوشم. حال سۆال من آن است که آیا من مجاز هستم این چادر را برای نماز استفاده کنم و بپوشم یا باید یک چادر ضخیم تر و بزرگتری تهیه کنم علاوه مقدار پوشش در نماز چقدر است؟
 
بالا