قرص گلوکوفاژ چیست و برای چه مصارفی تجویز می‌شود؟

  • شروع کننده موضوع .ARMIN
  • تاریخ شروع

.ARMIN

مدیر تالار کامپیوتر +خانواده
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار خانواده و زندگی
عضویت
5/13/19
ارسال ها
12,400
امتیاز واکنش
5,937
امتیاز
60,919
محل سکونت
کرمانشاه
قرص گلوکوفاژ با کاهش انسولین خون به عنوان داروی ضد دیابت برای بیماران دیابتی تجویز می‌شود و باعث کاهش وزن فرد خواهد شد. همچنین این قرص با هدف تحریک تخمک‌گذاری در بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک تجویز می‌شود.
قرص گلوکوفاژ چیست و برای چه مصارفی تجویز می‌شود؟


سرویس سلامت -
قرص گلوکوفاژ در دسته داروهای ضد دیابت قرار دارد و ناباروری مرتبط به سطح انسولین را درمان می‌کند. البته تأثیر آن در کاهش وزن و لاغری نیز با کاهش میل به غذا ملموس است. این دارو به دستور پزشک در کنار سایر داروهای ضد دیابت یا انسولین و یا به تنهایی مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند با عوارض بسیار جدی از قبیل ایجاد اسیدوز لاکتیک، ظهور علائم شبه آنفولانزا و حتی در برخی موارد افزایش وزن همراه باشد. مصرف‌کننده ممکن است تغییراتی در چرخه قاعدگی مشاهده کند و احتمال بارداری (با القا تخمک‌گذاری) افزایش یابد. در این مقاله به بررسی موارد مصرف و اطلاعات کلی مربوط به این قرص می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

در این مطلب بخوانید:

  • معرفی قرص گلوکوفاژ
  • نحوه مصرف
  • موارد مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی
  • منع مصرف


معرفی قرص گلوکوفاژ
گلوکوفاژ نام تجاری قرص متفورمین است که برای کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و همچنین کاهش وزن افراد چاق تجویز می‌شود. همچنین در برخی موارد برای افرادی که به سبب عدم تخمک‌گذاری نابارور بوده و یا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، تجویز خواهد شد. قرص گلوکوفاژ برای درمان دیابت غیر وابسته به انسولین مصرف می‌شود، نیمه عمر این دارو تقریباً دو ساعت و نیم بوده و به طور عمده از کلیه‌ها دفع می‌شود. این قرص نباید برای کودکان زیر ۱۰ سال مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بخوانید:‌ قرص گالگا و درمان دیابت نوع دوم

نحوه مصرف قرص گلوکوفاژ

زمانی که این قرص برای بیمار تجویز می‌شود، معمولاً می‌بایست روزی ۱ الی ۳ مرتبه در کنار وعده‌های غذایی مصرف شود. به بیماران توصیه می‌شود که در طول مصرف این قرص تا حد امکان مصرف مایعات را افزایش دهند. این قرص در دوزهای ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرم در بازار موجود است که انتخاب دوز مصرفی توسط پزشک و با توجه به شرایط سلامتی و پزشکی بیمار و همچنین با در نظر گرفتن سایر داروهای مصرفی انتخاب می‌شود.
معمولاً برای مهار عوارض جانبی، پزشک از دوزهای پایین آغاز کرده و رفته رفته آن را افزایش می‌دهد. یک ساعت از شبانه روز را «ساعت گلوکوفاژ» بنامید و آن را به خاطر داشته باشید؛ تا هر روز در همان ساعت مشخص قرص خود را مصرف کنید. در طول مصرف همواره قند خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و هرگونه کاهش و افزایش را سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص گلوکوفاژ چیست و برای چه مصارفی تجویز می‌شود؟


موارد مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی
موارد مصرف
کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲، کاهش وزن، مؤثر در تخمک‌گذاری و بارداری
عوارض جانبی ایجاد اسیدوز لاکتیک، آلرژی در قالب ظهور کهیر (درمان خانگی کهیر)، تنفس دشوار، ورم ل**ب و صورت و زبان و حلق، تب و لرز، علائم آنفلوانزا، افزایش سریع وزن، سردرد، درد عضلانی، ضعف، تهوع خفیف، استفراغ و اسهال، نفخ و درد معده
تداخل دارویی ایزونیازید، دیورتیک‌ها، استروئیدها، فنوتیازین‌ها، داروهای تیروئیدی، OCP (قرص‌های خوراکی پیشگیری از حاملگی)، داروهای ضد تشنج، قرص‌های لاغری و داروهای ضد آسم، سرماخوردگی و ضد آلرژی‌، سولفونامیدها، مهارکننده‌های آنزیم منوآمین اکسیداز، بتابلوکرها و پروبنسید، فورزماید، نیفدیپین، تریامترن و ...

منع مصرف قرص گلوکوفاژ
پزشک در صورت مشاهده برخی شرایط سلامتی از جمله قند خون پایین ( هیپوگلیسیمی)، نارسایی احتقانی قلب، کمبود هورمون های هیپوفیز، کاهش عملکرد غده آدرنال، کاهش سطح ویتامین B۱۲، اسید اضافی بدن،کم آبی، مسمومیت الکلی، حمله قبلی، مشکلات کبدی و مسائلی از این دست، دستور منع مصرف این قرص ضد دیابت را خواهد داد.
 
بالا