نقد شورا نقد رمان دیوار کج | فرزان / توسط شورای نقد

• نویسنده موضوع YEKTA ONSORI
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 3
  • بازدیدها 403
  • کاربران تگ شده هیچ

YEKTA ONSORI

نویسنده انجمن + مدیر بازنشسته نقد
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
16/8/19
ارسالی‌ها
902
پسندها
24,376
امتیازها
40,273
مدال‌ها
34
سطح
28

• نویسنده موضوع
«ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ»

379257

«نوشتن چونان گیاهیست که رشد آن وابسته به نقد است، نقدی که قلم را پر و بال می‌دهد.»

سلام خدمت شما نویسندگان گرامی.

نویسنده‌ی رمان «دیوار کج» رمان شما نقد شد. این کار به سبب این‌که نویسندگان عزیز یک رمان با نقاط ضعف و قوت رمان خود آشنا شوند و قلم خود را ارتقا دهند.
در صورت نقد شدن توسط شورا نویسنده موظف است ایرادات رمان خود را رفع کند و بعد از آن به مدیران نقد اطلاع دهد.
اگر سؤالی در رابطه با موارد ذکر شده در نقد دارید، به مدیران نقد اطلاع...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : YEKTA ONSORI

sogol~R

کاربر فعال
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
31/5/20
ارسالی‌ها
860
پسندها
11,322
امتیازها
29,073
مدال‌ها
18
سطح
19

بسم الله الرحمن الرحیم

«نقد رمان دیوار کج»
نویسنده: فرزان فرزان

عنوان

عنوانِ انتخابیِ نویسنده، «دیوار کج» نام داشت. این عنوان ترکیبی بوده و می‌توان آن را ترکیبِ وصفی دانست. از نظر معنایی، دیوار به معنیِ حصار و بارو است که در عنوان می‌تواند نشانه‌ی سد یا گرفتاری را بدهد که مستقیماً به ژانر اجتماعی اشاره دارد. می‌توان ژانر عاشقانه را نیز در این کلمه یافت، زیرا در راهِ عاشقی کردنِ کاراکترها مسلماً سنگی جلوی پاهایشان است. با توجه به اینکه مشکلات می‌توانند غم‌انگیز باشند، ژانر درام هم کم و بیش احساس می‌شود. کلمه‌ی دوم و یا موصوفِ دیوار، واژه‌ی «کج» بود به معنیِ خم، پیچیده، منحنی یا ناصاف است. اما عنوان ترکیبی بوده و «کج» در کنارِ «دیوار» می‌تواند استعاره از...

امضا : sogol~R

tiitook._.00

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
24/3/21
ارسالی‌ها
31
پسندها
292
امتیازها
990
مدال‌ها
2
سطح
2

به نام خدا،،،
نام رمان: دیوار کج
نام نویسنده: فرزان
ژانر: #درام #اجتماعی #عاشقانه

عنوان:
عنوان رمان ترکیبی‌ست. ترکیبی از یک صفت و یک اسم است. یک ترکیب وصفی زیبا. "دیوار" به عنوان اسمی آورده شده که قرار است وصف شود و وصف کننده آن "کج" است که در جایگاه صفت قرار دارد. ترکیب، ترکیبِ زیبا و دلچسبی است. ترکیب "دیوار کج" می تواند این مفهوم را برساند که، داستان شاید در مورد یک اشتباه است که شخصی، مرتکب می‌شود و در پس آن اشتباهات به ردیف قطار می شوند و آن اشتباه اولیه را بزرگ و بزرگتر میکنند. مانند دیواری که اگر زیر بنای آن را از همان ابتدا کج نهاد سبب می‌شود که دیوار همانگونه که تا آخر بالا برود. که این خود نشان از داشتن ارتباط عنوان،...

فرزان

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
25/3/20
ارسالی‌ها
1,016
پسندها
13,153
امتیازها
33,373
مدال‌ها
18
سطح
19

با تشکر از دو عزیزی که وقت گذاشتن و اینقدر دقیق رمان رو نقد کردن
جمع بندی من این بود که باید خلاصه و مقدمه رو اصلاح کنم و توصیف مکان ها و ظواهر و بقیه توصیفات دیگه رو بیشتر کنم.
نوشتن از زبان اول شخص واقعا آدم رو محدود میکنه و برای پرداختن به همه زوایا باید بهانه کافی برای حضور راوی در موقعیت های مختلف مهیا بشه. از اینکه این مسئله رو به خوبی درک کرده و نقد کردید ممنونم:610603-1a0facb604ffb92bcf60c0edb893e86b:
یه جایی گفته شد توصیفات لباس کمه و من فکر میکردم چون بیشتر رمان داخل خانه سالمندانه و بهنام و ارغوان فرم کار، دارند نیازی به توضیحش نیست و فقط مکان های مهم مثل عروسی و مهمونی خونه شهین نیاز به توضیح لباس داره. سعی میکنم این بخش رو هم بیشتر توضیح بدم:)
خسته نباشید :flowersmile: :402: