نقد شورا نقد شورای رمان سریت | دلبر که جان فرسود از او / توسط شورای نقد

• نویسنده موضوع PANIZ KARIMI
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 7
  • بازدیدها 360
  • کاربران تگ شده هیچ

PANIZ KARIMI

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
7/11/20
ارسالی‌ها
474
پسندها
8,447
امتیازها
24,773
مدال‌ها
16
سطح
15

• نویسنده موضوع
«ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ»

379257

«نوشتن چونان گیاهیست که رشد آن وابسته به نقد است، نقدی که قلم را پر و بال می‌دهد.»

سلام خدمت شما نویسندگان گرامی.

نویسنده‌ی رمان
«سریت» رمان شما نقد شد. این کار به سبب این‌که نویسندگان عزیز یک رمان با نقاط ضعف و قوت رمان خود آشنا شوند و قلم خود را ارتقا دهند.
در صورت نقد شدن توسط شورا نویسنده موظف است ایرادات رمان خود را رفع کند و بعد از آن به مدیران نقد اطلاع دهد.
اگر سؤالی در رابطه با موارد ذکر شده در نقد دارید، به مدیران نقد اطلاع...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

MONTE CRISTO

سرپرست بازنشسته
کاربر قابل احترام
تاریخ ثبت‌نام
11/9/21
ارسالی‌ها
4,498
پسندها
50,688
امتیازها
77,373
مدال‌ها
79
سطح
38

'بسمه تعالی'
نقد شورای رمان سریت
این نقد تا پست 59 تنظیم شده.

عنوان:
شناسنامه‌ی اولی که نویسنده‌ی عزیز برای رمانش انتخاب کرده تک کلمه‌ی سریتِ. سریت در زبان لری به معنای ساقه‌های باقی مونده در زمین کشاورزیِ که فاقد ارزش هستن و نویسنده ذکر کرده هدفش از انتخاب عنوان دست رنج‌هاییه که از کف رفتن.
این عنوان انتخابی در نگاه اول بیشتر ژانر اجتماعی رمان رو دربرمی‌گیره. دست رنج از دست رفته به زحمات مردمی اشاره داره که به هر دلیلی توی مملکت به یغما میره. لفظ دست رنج خیلی برای ژانر عاشقانه و احساسات لطیف ملموس نیست و تنها با خوندن آغاز رمان به مفهوم عاشقانه‌های از دست رفته می‌رسیم. ژانر مافیایی...

امضا : MONTE CRISTO

ℛℴℎ

منتقد انجمن + نویسنده‌ی ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر تالار فرهنگ و مذهب
تاریخ ثبت‌نام
27/7/18
ارسالی‌ها
1,381
پسندها
25,438
امتیازها
47,103
مدال‌ها
54
سطح
28

• مدیر
هوالحق
این نقد تا پارت 59 نگاشته شده است.

عنوان:
سریت، تک‌واژه‌ای پر از مفهوم و معنا است که از همان نقطه آغاز، هنر نویسنده را در بازی ادبی آشکار می‌سازد. این تک‌واژه تازه و تا حدی ناآشناست که بدون ذکر نویسنده معنی کردن آن دشوار است، چرا که کلمه‌ای کاملا بومی در زبان لری است‌. نویسنده، سریت را معادل باقی‌مانده ساقه گندم در زمین کشاورزی معنا می‌کند که همین معنی لغوی و ظاهری، ذهن مخاطب را به چالش و بازی می‌گیرد. گندم و کشاورزی، هردو ما را تا دل روستای پری‌ماه، شخصیت اول داستان می‌برد جایی که هم ریشه خود واژه و هم ریشه خود کاراکتر قرار دارد و این تشابه بصری، عمق انتخاب جذاب نویسنده را تنها در یک واژه نمایان می‌کند.
آنچه از دسترنج آدمی باقی می‌ماند اما هیچ...

امضا : ℛℴℎ

Wang'羡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
19/11/20
ارسالی‌ها
426
پسندها
14,796
امتیازها
32,573
مدال‌ها
19
سطح
19

نقد شورای رمان سریت تا پست #59
نویسنده: دلبر که جان فرسود از او
منتقد: مریم عباسی
عنوان:
همان‌طور که نویسنده در پست ابتدای رمان خود ذکر کرده: سِریت، لغتی در اصطلاح محلی است. در زبان لری به معنای ساقه‌های باقیمانده‌ی گندم در زمین کشاورزی است. آن‌چه که بعد از درو بر جای می‌ماند و فاقد ارزش است. در این‌جا حاصل دسترنجی که به یغما رفته، مد نظر نویسنده است. سه ژانر رمان در عنوان انتخابی وجود دارند؛ اما مافیایی ارتباط چندانی ندارد. عاشقانه برای عشق از دست رفته‌ی پری (نسبت به سیروان). اجتماعی برای مشکلاتی که از جامعه به تصویر کشیده شده؛ خانواده‌ی سنتی پری و طرز تفکراتشان که باعث برخی مخفی‌کاری‌ها از سوی او شده،...

امضا : Wang'羡

دلبـر که جان فرسود از او

نویسنده برتر
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
5/3/21
ارسالی‌ها
806
پسندها
38,190
امتیازها
58,173
مدال‌ها
21
سطح
33

'بسمه تعالی'
نقد شورای رمان سریت
این نقد تا پست 59 تنظیم شده.

عنوان:
شناسنامه‌ی اولی که نویسنده‌ی عزیز برای رمانش انتخاب کرده تک کلمه‌ی سریتِ. سریت در زبان لری به معنای ساقه‌های باقی مونده در زمین کشاورزیِ که فاقد ارزش هستن و نویسنده ذکر کرده هدفش از انتخاب عنوان دست رنج‌هاییه که از کف رفتن.
این عنوان انتخابی در نگاه اول بیشتر ژانر اجتماعی رمان رو دربرمی‌گیره. دست رنج از دست رفته به زحمات مردمی اشاره داره که به هر دلیلی توی مملکت به یغما میره. لفظ دست رنج خیلی برای ژانر عاشقانه و احساسات لطیف ملموس نیست و تنها با خوندن آغاز رمان...

MONTE CRISTO

سرپرست بازنشسته
کاربر قابل احترام
تاریخ ثبت‌نام
11/9/21
ارسالی‌ها
4,498
پسندها
50,688
امتیازها
77,373
مدال‌ها
79
سطح
38

سلام نویسنده به منتقدهای سریت :)
سلام عزیزم وقت بخیر
اول از هر سه‌تون ممنونم برای وقت و دقتی که برای نقد رمان گذاشتین و اطلاعات خوبی که بهم دادین:402:هرچند که خیلی چشم انتظاری کشیدم:)
یه پرانتز هم باز میکنم و یه تشکر ویژه از سونیای عزیز که خیلی اذیتش کردم :)
وظیفه‌ بوده همش قشنگم
هر سه نقد رو با دقت و هر کدوم رو چندبار خوندم و نکاتی رو برای ویرایش یادداشت کردم.
لازم دیدم چندتا نکته رو بگم و یه توضیحی روی چندتا مسئله بدم هم برای شما هم برای خواننده‌ای که احیاناً نقدها رو میخونه...

آخرین ویرایش
امضا : MONTE CRISTO

ℛℴℎ

منتقد انجمن + نویسنده‌ی ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر تالار فرهنگ و مذهب
تاریخ ثبت‌نام
27/7/18
ارسالی‌ها
1,381
پسندها
25,438
امتیازها
47,103
مدال‌ها
54
سطح
28

• مدیر
سلام نویسنده به منتقدهای سریت :)
سلام
اول از هر سه‌تون ممنونم برای وقت و دقتی که برای نقد رمان گذاشتین و اطلاعات خوبی که بهم دادین:402:هرچند که خیلی چشم انتظاری کشیدم:)
یه پرانتز هم باز میکنم و یه تشکر ویژه از سونیای عزیز که خیلی اذیتش کردم :)

هر سه نقد رو با دقت و هر کدوم رو چندبار خوندم و نکاتی رو برای ویرایش یادداشت کردم.
لازم دیدم چندتا نکته رو بگم و یه توضیحی روی چندتا مسئله بدم هم برای شما هم برای خواننده‌ای که احیاناً نقدها رو میخونه.

اول در مورد عنوان. فکر میکنم با من هم عقیده باشید که عنوان یه چیز سلیقه‌ایه. یعنی جذابیت یه عنوان تا حد زیادی...

امضا : ℛℴℎ

دلبـر که جان فرسود از او

نویسنده برتر
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
5/3/21
ارسالی‌ها
806
پسندها
38,190
امتیازها
58,173
مدال‌ها
21
سطح
33

سلام عزیزم وقت بخیر

وظیفه‌ بوده همش قشنگم

اینو منم گفتم پنجاه پنجاهه و برمی‌گرده به ذائقه خواننده‌ای که با چنین کلمه‌ای سروکار داره :)

توی رکن خلاصه هم ذکر کردم بسته به سلیقه‌ی خودته که داداشمون شفاف سازی بکنی یا نه و بیشتر مانورم روی ضمایر خلاصه و اون بار ادبی‌ ثقیلی بود که خود متن رمان رو دربرنمی‌گیره

احساسات درونی‌ش اگه باز نشه به اون مرموز بودنه نمیرسیم حالا چرا؟ چون فقط ظاهر صاف و ساده و مثبت اندیش می‌بینیم (البته مقصودم توی ۶۰ پارت اوله)

میدونی به نظرم دست کشیدن از اون شخصیت عرفانی یکم شتاب زده بود اینکه یه شخصیت تغییر رویه بده و تغییراتش باور پذیر باشه از سخت‌ترین چالش‌ها برای نویسنده محسوب میشه
تغییر رویه‌ی هامون تو هم...