روانشناسی اجتماعی ارتباط اجتماعی

• نویسنده موضوع ماهی گلی
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 2
  • بازدیدها 85
  • کاربران تگ شده هیچ

ماهی گلی

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
2/2/23
ارسالی‌ها
164
پسندها
1,226
امتیازها
8,063
مدال‌ها
7
سطح
8

• نویسنده موضوع
ایجاد ارتباط خوب و مناسب با دیگران، می‌تواند تا حدود زیادی از استرس و اضطراب‌تان در زندگی کم کند. در حقیقت، اگر حمایت اجتماعی بهتری داشته باشید، به طور کلی سلامت روان‌تان هم بهتر خواهد شد، چون داشتن دوستان خوب می‌تواند مانند یک «ضربه گیر» در برابر احساس اضطراب و بی‌حوصلگی عمل کند. اگر دچار اضطراب اجتماعی بوده و بسیار هم مایل باشید ارتباط دوستانه برقرار کنید اما یا از این کار به شدت بترسید یا درمورد شیوه‌ی ارتباط برقرار کردن با دیگران تردید داشته باشید، نیاز به داشتن پشتوانه‌‌ی اجتماعی بیشتر جلوه خواهد کرد. احساسات مضطربانه می‌تواند موجب شود از موقعیت‌های اجتماعی فرار کنید. در این مقاله می‌خواهیم درباره صحبت کردن در جمع بیشتر بگوییم.

متاسفانه، یکی از پیامدهای اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

ماهی گلی

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
2/2/23
ارسالی‌ها
164
پسندها
1,226
امتیازها
8,063
مدال‌ها
7
سطح
8

• نویسنده موضوع
بنابراین، اگر از تماس چشمی اجتناب کنید، از دیگران فاصله بگیرید و آرام و سطحی صحبت کنید، این پیام را ارسال می‌کنید که: «از من فاصله بگیرید!» یا «با من حرف نزنید!» و مطمئنا این پیامی نیست که قصد دارید به دیگران بفرستید. در اینجا نکاتی را می‌گوییم که به شما کمک می‌کند کمبودها و نقص‌های‌تان را شناسایی کرده و مهارت‌های غیرکلامی‌تان را بهبود ببخشید.

قدم اول: شناسایی ایرادهای‌تان

برای شروع، این سوال‌ها را از خودتان بپرسید:

آیا وقتی با دیگران صحبت می‌کنم، به سختی می‌توانم با آنها ارتباط چشمی برقرار کنم؟

آیا به خاطر اضطراب زیاد، خیلی لبخند می‌زنم؟ کم لبخند می‌زنم؟

○ آیا قوز می‌کنم؟

○ آیا سرم را پایین می‌گیرم؟

○ آیا با صدایی خجالتی حرف می‌زنم؟

○ آیا وقتی مضطرب هستم تند تند حرف...

ماهی گلی

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
2/2/23
ارسالی‌ها
164
پسندها
1,226
امتیازها
8,063
مدال‌ها
7
سطح
8

• نویسنده موضوع
قدم دوم: تمرین و تجربه‌ی مهارت‌های غیر کلامی

سعی کنید در هر زمانی، تنها روی یک مهارت خاص متمرکز شوید، تا قبل از رفتن سراغ مهارت بعدی، مطمئن شوید در این مهارت به تبحر لازم رسیده‌اید.

شاید لازم باشد از یک دوست یا فامیل قابل اعتماد بخواهید بازخورد مهارت غیر کلامی‌تان را نشان دهد. این بازخورد می‌تواند بسیار مفید باشد، چون بیشتر اوقات ما واقعا نمی‌دانیم به نظر دیگران چطور می‌آییم.

اگر امکانش هست هنگام گفتگو از خودتان فیلم بگیرید و ببینید زبان بدن‌تان چگونه است. وقتی ایرادهای احتمالی را شناسایی کردید، سعی کنید انها را رفع کنید

سعی کنید در هر زمانی، تنها روی یک مهارت خاص متمرکز شوید، تا قبل از رفتن سراغ مهارت بعدی، مطمئن شوید در این مهارت به تبحر لازم رسیده‌اید.

شاید لازم باشد از...