متفرقه متفرقه | سفرنامه خارگ، از نفرین خدایان تا داستان آهن و آتش

وانیا؛

سرپرست تالار عمومی + کاربر قابل احترام
پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
چکیده سفر
از میان رودهایی که بجای آب، خون سیاهی دارد که از میان آتش و آهن جاری شده است، در جستجوی دو خواهری خواهم بود که خدایان عیلامی آنها را تبدیل به سنگ کردند. در میان گور دخمه های عهد باستان، با ارواح پالمیریان هم داستان می شوم و در اطراف کلیسایی متروکه، از شیاطینی خواهم گفت که در میان صخره ها پنهان شده اند. کتیبه هخامنشی را می بینم که قرار بود سندی بر پارسی بودن خلیج فارس باشد، اگر تیشه به ریشه آن نمی زدیم!

امضا : وانیا؛

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
مقدمه
من در ابتدای جوانی سفری را به خلیج فارس آغاز کرده ام که هنوز به پایان نرسیده است، چرا که اگر سفر شما برای نان باشد، پایانی ندارد(تا جانی باقیست). هر چه بروید، باز هم مقصد ناپیداست. ولی اگر در این سیری که می‌تواند بطول عمر آدمی باشد، از مسیر لذت نبریم، ناگهان به خود می آییم که ما مانده ایم و عمری که گذشت! احسان عبدی پور میگوید که "جنوب چه دارد جز اندوه و رقص؟ و ما از غمِ زیاد است که می‌رقصیم" و من تا حدودی، رقصیدن با اندوه زندگی را از جنوب یاد گرفته ام.

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
بسیار خوشبخت بوده ام که بندر به بندر این حاشیه زیبا را طی کرده ام، روستا به روستا با مردم دریادل آن نشسته ام و طلوع به طلوع با آفتاب داغ آن برخواسته ام. هرگز تنها به حاشیه این خلیج باستانی قناعت نکردم، دل به میان آن زدم و جزیره به جزیره با آن همسخن شدم. هم روزی خود را برده ام و هم بقدر ادراک خود، لذت برده ام. از قشم و کیش تا لاوان و سیری، هر یک داستانی در خود دارند. هنوز دیوانه نور آبی رنگ پلانکتون‌های دوست داشتنی، در برخورد موجهای دریا با سواحل جزیره لارک هستم و هنوز عاشقانه، مبهوت رنگ نقره ای آب در ساحل هنگام هستم. هنوز پاگذاشتن بر خاک رنگارنگ جزیره هرمز به مانند اولین دیدار برایم شیرین است، براستی آیا رنگی هست که در این جزایر یافت نشود؟!

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
میشود برای هر جزیره ای، عاشقانه ای نوشت و بسیار مردد بودم که کدام را بنویسم. چشم بر همه این رنگها میبندم و دل به جزیره ای میسپارم که سالهاست برای این کشور، مادری کرده است(عشقهایی کز پی رنگی بود/ عشق نبود، عاقبت ننگی بود). هر چند جلال آل احمد، نویسنده و شخصیت مورد علاقه من نیست ولی او ۶۵ سال پیش و با اهتمام ابراهیم گلستان به خارگ سفر کرد و کتاب «خارگ، دُرّ یتیم خلیج فارس» را نوشت که مرجعی ارزشمند در خصوص این جزیره است. امروزه خارگ در مقایسه با روزی که جلال آل احمد برای اولین بار پا به این جزیره گذاشت، شاید کمی یتیم تر شده باشد، قامتش از روزگاری که گذرانده خمیده تر شده باشد و نفسش از فلرهای ریز و درشتش بیشتر گرفته باشد ولی هنوز دارد برای ایران مادری میکند.

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
جزیره خارگ، جزیره ای کوچک با هشت کیلومتر طول و چهار کیلومتر عرض، در 57 کیلومتری شمال غربی بندر بوشهر قرار دارد. امروزه 93 درصد صادرات نفت ایران، از همین جزیره صورت می گیرد و تصور ایران بدون خارگ همانقدر ممکن است که ایران بدون نفت! اما داستان خارگ، فقط داستان نفت نیست. خارک باستانی ترین و پر راز ترین جزیره خلیج فارس است، بدون هیچ تردیدی!

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
چگونگی دریافت ویزا، اقامت و سفر به خارگ
حتی حالا که قرار است یک سفرنامه داخلی بنویسم، باید در مورد چگونگی دریافت ویزای سفر به جزیره خارگ توضیح بدهم! بله، برای سفر به خارگ، باید دارای مجوز ورود باشید و برای دریافت این مجوز، نیازمند به دعوتنامه یکی از ساکنین و یا سازمانها، ادارات و یا شرکتهای مستقر در خارگ میباشید. یک راه حل مناسب برای اقامت و دریافت مجوز ورود، هتل آراد است.

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
رزرو و پرداخت هزینه اتاق(یک هفته قبل از زمان سفر)، این هتل برای شما مجوز ورود می گیرد و شما میتوانید وارد جزیره شوید. در شرایط فعلی که قیمت دلار در حدود شصت هزار تومان است(فروردین سال 1403)، هزینه هر شب اتاق تک نفره پانصد هزار تومان است. من نمیدانم در زمان انتشار این سفرنامه، قیمت دلار به چه صورت می شود ولی مطمئن هستم که روزی با خواندن این سفرنامه به این قیمتها لبخندی تلخ میزنیم و خواهیم گفت : "یادش بخیر" . چه داستان غم انگیزی!

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
همچنین شما میتوانید که خانه های اجاره ای ساکنین جزیره را رزرو کنید تا آنها برای شما مجوز ورود بگیرند(قیمت یک سوئیت کوچک در حدود شبی پانصد هزار تومان است) که البته این روش کمی سخت تر است. پس از دریافت مجوز، شما از طرق هوایی و دریایی میتوانید خود را به خارگ برسانید. اما دریافت بلیط هواپیما به مقصد خارگ کمی با روال عادی سایر مقاصد متفاوت است. لازم است برای خرید بلیط با امور مسافرت شرکتهای فلات قاره ایران، پایانه های نفتی ایران و یا پتروشیمی خارگ تماس گرفته شود و برای روز مورد نظر با آنها هماهنگ شود. این کار را میتوان با هماهنگی هتل یا میزبان مورد نظر نیز انجام داد. هزینه یک سر پرواز از مبادی مختلف به جزیره خارگ به شرح زیر است:

تهران به خارگ، دو میلیون و هشتصد هزار تومان
اصفهان به...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
با هواپیمای سالخورده کارون، از شیراز به سمت خارگ پرواز میکنم تا سفری دیگر آغاز شود، دیداری دیگر با خلیج فارس در راه است. در سال 1305، هواپیمایی نفت بعنوان اولین ایرلاین کشور شروع به کار میکند و همه آن اصالت و نوستالژی به ناگهان در سال 1398 به بخش خصوصی واگذار میگردد و نام آن نیز به "کارون" تغییر می یابد.

وانیا؛

پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/22
ارسالی‌ها
11,259
پسندها
31,530
امتیازها
96,874
مدال‌ها
63
سطح
39

• نویسنده موضوع
  • مدیر
هواپیمای هلندی فوکر 100 خسته داستان ما(آخرین فوکر 100 دنیا در سال 1997 ساخته شده است) در جزیره ای مینشیند که از روزگاران قدیم، داستانها با هلندی ها داشته است. به محض پیاده شدن از هواپیما متوجه تفاوت فضا خواهید شد. اینجا همه چیز دوستانه و صمیمی است. از فرودگاه کوچکش و لبخند مردمش تا درختان زیبای لیل روبروی فرودگاه و البته هوای متفاوتش.

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 2)

عقب
بالا