گل‌های آپارتمانی کم‌نور؛ انرژی بخش خانه شما

sahel2512

کاربر سایت
کاربر سایت
عضویت
3/3/20
ارسال ها
15
امتیاز
10
گل زنبق و نحوه نگهداری آن (بخش اول)


این گل زیبا از خانواده ی Iridaceae بوده و در اکثر نقاط معتدل جهان یافت می شود . این گل به عبارتی گیاه آپارتمانی نیز محسوب می شود.


گل زنبق (گیاه آپارتمانی) با توجه به ظاهر زیبا و عطر خوشش طرفداران زیادی دارد و برای افرادی که مایل به نگهداری از یک گل چند ساله و بدون درد سر هستند بسیار مناسب می باشند .


این گل بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ گونه مختلف در کل جهان دارد و ارتفاع آن تا ۶۰ سانتی متر هم می رسد . گل زنبق (گیاه آپارتمانی) در فصل زمستان به گل می نشیند و دارای رنگ ها و گونه های مختلف می باشد .


برخی از انواع این گل (گل گیاه آپارتمانی)به صورت شاخه بریده و به منظور تجاری مورد استفاده قرار می گیرند ، و برخی دیگر که دارای اندام زیر زمینی ریزوم دار هستند مناسب برای کاشت در گلدان و باغچه می باشند .





معرفی اجمالی گل زنبق


نام علمی: Iris Germania


زمان گلدهی: اوایل خرداد


نیازنوری: آفتاب کامل و دمای ۱۲-۳۲

تاریخچه گل زنبق(گیاه آپارتمانی):


قدمت این گل زیبا (گیاه آپارتمانی)با تاریخ گره خورده است، تا به آنجا که یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان مى‏ کاشتند و نقش‏ هایى از آن را روى سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم مى‏ کردند.


پادشاهان یونانى با اشکالى از گل‏هاى زیباى زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‏ هاى بریده آن را به یکدیگر هدیه مى‏ دادند. در اشعار شعراى پارسى صحبت از زنبق بسیار است و این نشان مى ‏دهد که این گیاه در میان ایرانیان چه منزلتى داشته است.


سالیان سال است که همزمان با فرا رسیدن بهار، زنبق ‏هاى وحشى در دامنه‏ هاى مناطق کوهستانى شکفته مى ‏شوند.
مناطق انتشار گل زنبق (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار) :
زنبق در نیمکره شمالى ،از اروپا تا خاورمیانه انتشار دارد. اما بدون شک زیباترین زنبق‏هاى وحشى در خاورمیانه پیدا مى‏شود.
مشخصات گیاه ‏شناسى گل زنبق (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار):
رنگ نامحدود و از بنفش تا سفید، آبى کمرنگ، نارنجى و یا مخلوطى از همه رنگها . برگ‏ها در زنبق‏ هاى پرورشی بلندند و ساقه ‏هاى گل‏ (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار)دهنده از میان آنها خارج مى‏ شود.
در گونه ی وحشى برگ‏ها و ساقه‏ ها بسیار کوتاهند.داشتن ساقه‏ هاى زیرزمینى غده ‏مانند مهم‏ترین خصوصیت خانواده زنبقیان است. ازدیاد زنبق نیز به وسیله جدا نمودن همین غده‏ ها و کاشت مجدد آنها صورت مى‏ گیرد.
کاشت باغچه ‏اى گل زنبق(گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار):
براى کاشت زنبق قبل از هر چیز علف‏هاى هرز را از زمین خارج کنید. قدرى کود پوسیده حیوانى یا خاکبرگ را در زمین ریخته و به وسیله بیل یا بیلچه خاک را زیر و رو نموده و بعد از تمیز نمودن زمین از سنگ‏ها و کلوخه‏ ها آن را به صورت صاف یکنواخت در آورید.
نیاز ها ، اصول داشت و نگهداری از گل زنبق :
برای داشتن گل زنبق (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار) سالم و سرحال بهتر است بهتر است نکات پرورش و نگهداری از آن را بدانید
نور مورد نیاز برای پرورش و نگهداری از گل زنبق :
گل زنبق (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار) نیاز نوری زیادی دارد به خصوص در دوران گل دهی نیاز به نور کامل اما غیر مستقیم خورشید دارد . همواره توجه کنید از قرار دادن این گل در برابر تابش مستقیم خورشید جلوگیری کنید .


دمای مورد نیاز برای پرورش و نگهداری از گل زنبق :


بهترین درجه حرارت برای پرورش و نگهداری گل در زمان گل دهی دمایی بین ۱۲ تا ۱۷ درجه سانتی گراد و در باقی اوقات دمایی بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد .


رطوبت مورد نیاز برای پرورش و نگهداری از گل زنبق (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار):


گل زنبق نیاز به غبار پاشی مرتب ندارد و انجام غبار پاشی یک بار در ماه برای آن کافی می باشد


آبیاری مورد نیاز برای پرورش و نگهداری از گل زنبق :


گل زنبق (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار)نیاز به آبیاری متوسطی دارد ، در زمان گل دهی سه بار در هفته و باقی اوقات یک بار در هفته گیاه را آبیاری کنید . توجه کنید که آبیاری را در برابر تابش مستقیم خورشید انجام ندهید.


خاک مناسب برای پرورش و نگهداری از گل زنبق :


گل زنبق (گیاه آپارتمانی مثل رز ماندگار) به خاکی با زهکشی خوب ، غنی و سبک احتیاج دارد ، خاک های کمپوست و یا لومی برای پرورش و نگهداری از این گل مناسب می باشند .


خاک مطلوب گیاه زنبق :


زنبق علاقه وافرى به خاک‏هاى خنثى یا قلیایى و سبک و قابل نفوذ دارد. اضافه نمودن قدرى آهک به خاک‏هاى اسیدى کیفیت خاک را بهبود مى‏ بخشد.براى کاشت زنبق در گلدان دو قسمت شن و ماسه، یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت خاکبرگ را مخلوط نموده و بستر کاشت را آماده کنید.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر

sahel2512

کاربر سایت
کاربر سایت
عضویت
3/3/20
ارسال ها
15
امتیاز
10
گل رز





رُز، گل سرخ، گل محمدی، گل سوری، یا وَرد، سرده‌ای (رده‌ای) از تیره گل‌سرخ است که نزدیک به ۱۵۰ گونه دارد. جای اصلی رویش رز ماندگار خودرو در نیمکره شمالی کره زمین است و تاکنون در نیمکرهٔ جنوبی رز ماندگار خودرو دیده نشده‌است. گل رز در بسیاری از بخش‌های ایران بخوبی می‌روید همچنین در اکثر بخش‌های خاورمیانه، اروپا و روسیه نیز به فراوانی یافت می‌شود.
این گیاه برای مصارف صنعتی بیشتر در کشورهای بلغارستان، ترکیه و فرانسه کشت می‌شود. در سال ۱۹۷۹ پژوهشگران در انجمن جهانی رزماندگار توافق کردند تا رزها در سه گروهِ رزهای خودرو، رزهای باغی قدیمی و رزهای باغی جدید قرار گیرند همچنین رزهای انگلیسی نیز به مجموعه‌ای از گل‌های رز ماندگار باغی قدیم و جدید گفته می‌شود که توسط پرورش دهندهٔ رز انگلیسی، دیوید اوستین بوجود آمده‌اند. تاکنون بیش از ۲۰٬۰۰۰ رقم رز نامگذاری شده‌است و هر ساله صدها نوع جدید نیز به این مجموعه افزوده می‌شود.

رزماندگار به عنوان ملکه گل‌ ها آوازه دارد. پرورش رز تنها برای لذت بردن از زیبایی این گل نیست بلکه از این گل برای عطرسازی، فرآوری چای، مربا، لیکور و بسیاری مواد خوراکی دیگر استفاده می‌شود. عطر رز ماندگار آرامش بخش سامانه عصبی است و در راحت به خواب رفتن انسان کارایی دارد و به همین سبب در عطردرمانی بکار برده می‌شود.

اسانس رز ماندگار گرانترین اسانس دنیا است و هر گرم آن معادل یک گرم طلا در بازار جهانی قیمت دارد. گل رز از نظر کثرت قرار گرفتن در جایگاه گل ملی مقام نخست را در میان همه گل‌ها دارد و در ۱۰ کشورِ ایران، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، رومانی، عراق، عربستان سعودی، مراکش، لوکزامبورگ و بلغارستان به عنوان گل ملی انتخاب شده‌است.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر

sahel2512

کاربر سایت
کاربر سایت
عضویت
3/3/20
ارسال ها
15
امتیاز
10
انواع گل نرگس و نحوه پرورش و نگهداری گل نرگس


گل نرگس


گل نرگس از دسته گیاهان پیازی و جزو زیباترین و خوشبوترین گلهای موجود در طبیعت است که بویش از فاصله ها، انسان را سرمست می کند. این گل زیبا با عطر و بوی فریبنده گل خاطره ها و یادهاست. گلهای نرگس در انواع و رنگهای مختلفی وجود دارند که معمولا سفید و زرد و یا دو رنگ هستند.


این گل جایگاه خاصی در ادبیات، افسانه ها و قصه های ایران زمین دارد و در بسیاری از مناطق ایران مانند شهر بهبهان در استان خوزستان شهر کازرون در استان فارس و حاشیه های دریاچه پریشان، پراکنده شده است.


نرگس نباتی است دائمی با پیازهای کشیده گلابی شکل که پیازها دارای ورقه های فلسی و مطبق هستند و دارای مواد سمی از نوع آلکالوئیدها می باشند . عطر نرگس شاداب کننده است و برای مخاط و سینوس ها مفید است و از سرماخوردگی جلو گیری می کند.

شما میتوانید با استفاده از گل نرگس در تاج گل، قیمت تاج گل ترحیم را مناسب تر کند.


گل نرگس از آسان ترین گیاهانی است که می توان آن را به شکوفه واداشت هرچند نگهداری و کاشت آن نیاز به حوصله و مهارت دارد.


این عطر می تواند همراه خون وارد سلول های مغزی شود و روی کارکرد مغز اثر مثبت بگذارد. گل نرگس در کشورهای غرب اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال گرفته تا به آلمان و انگلستان به صورت خودرو می روید. در کشور ولز این گل به عنوان گل ملی شناخته شده است.


شما میتوانید با استفاده از گل نرگس در تاج گل، قیمت تاج گل ترحیم را مناسب تر کند.
انواع گل نرگس
دو نوع عمده گل نرگس در ایران نرگس شیراز و نرگس شهلا هستند و بقیه گل های نرگس در رنگ های سفید تا نارنجی دیده می شوند . شیپور وسط گل نرگس از گلبرگ های آن پر رنگ تر است وقسمتی از پرچم تغییرشکل داده آن می باشد.
در کشور ما ایران، انواع مختلفی از گل نرگس رشد می‌کند و امکان کاشت و پرورش آن وجود دارد، که از آن جمله نرگس شهلا، نرگس مسکین، نرگس شیراز، نرگس پرپر، هزار پر یا شست پر و نرگس نروک یا پنجه گربه ای را میتوان نام برد.


نرگس بسته به نوع آن در زمان های مختلفی گل می دهد مثلا نرگس شیراز که دارای عطر و بوی منحصر به فردی است در اواخر پاییز تا اواسط بهار گل می دهد ،نرگس شهلا که گلبرگ های زردی دارد و دارای شیپور بزرگی دروسط گلبرگ هاست در اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می دهد . نرگس حتی نسبت به زنبق هم به سرما مقاوم تر است.

شما میتوانید با استفاده از گل نرگس در تاج گل، قیمت تاج گل ترحیم را مناسب تر کند.
آبیاری گل نرگس: نرگس، گیاهی است که آبیاری زیاد را دوست ندارد و در صورت افراط در آبیاری ، برگ هایش بیش از حد بزرگ شده و گل نمی دهد زیرا این گیاه برای گل دادن باید کمی خشکی ببیند. ماندگاری گل نرگس در هوای سرد بیشتر است ودر دمای بالاتر گل ها زودتر پژمرده می شوند. نرگس در بعضی از ساعات روز برای گلدهی به نور خورشید نیاز دارد.


خاک مناسب برای گل نرگس: از گل های پیازی محسوب می شود و مانند همه گل های پیازی خاک سبک را دوست دارد و خاک های سنگین و رسی را دوست ندارد . اگر خاک باغچه یا گلدان تان رسی است، برای بهتر شدن زهکشی آن کمی شن را با آن مخلوط کنید. برای باغچه گل نرگس استفاده از کودهای حیوانی مناسب است و برای گلدان های نرگس داخل آپارتمان ورمی کمپوست ، کود مناسبی است.
چطور گل نرگس پرورش دهیم؟


۱- یک گلدان سنگی یا سفالی برای کاشتن پیاز نرگس انتخاب کنید زیرا استفاده از گلدان سبک به علت اینکه ممکن است نرگس ها در مرحله گردن غازی، یک طرفه شوند و گل ها به یک سمت باز شوند درست نیست و سبب واژگون شدن گلدان می شود.


۲- گلدانی با عمق ۱۸ سانتی متر انتخاب کنید زیرا عرض گلدان باید به گونه ای باشد که هنگام کاشت ، پیازها از هر طرف پنج سانتی متری از دیواره گلدان فاصله داشته باشند.


۳- برای عبور آب اضافی و زهکشی مناسب کف گلدان را سوراخ کنید .


۴- قبل از کاشت پیازها را دوساعت در آب ولرم قرار دهید . البته باید فقط انتهای پیاز در آب باشد و نباید به علت پوسیده شدن پیاز کل پیازرا در آب قرار دهید.


۵- گلدان را تا نیمه از خاک پر کنید به صورتی که دوسوم پیاز زیر خاک باشد و خاک دور پیازها را بگیرد.


۶- گلدان را آبیاری کنید و در جایی گرم در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید.


۷- دو تا سه هفته طول می کشد تا پیاز شروع به رشد کند پس تا زمانی که ساقه ها از خاک سر نزده اند دیگر به آن آب ندهید.


۸- پس از شروع رشد ساقه گلدان هرگز نباید کاملا خشک بماند.


۹- هر دو هفته یک بار تا باز شدن گل ها به گلدان کود تقویتی همراه آب بدهید.


۱۰- برای جلوگیری از رشد کج ساقه ها از یک قیم استفاده کنید


۱۱- هنگام گل دادن گیاه ، گلدان را از زیر آفتاب مستقیم بردارید.


شما میتوانید با استفاده از گل نرگس در تاج گل، قیمت تاج گل ترحیم را مناسب تر کند.



آیا گل نرگس سمی است؟


پیاز و برگ ها ی نرگس حاوی آلکالوئید های سمی هستند که خورده شود، سبب مسمومیت در فرد می گردد از عوارض خوردن این پیازها تهوع، دل پیچه و اسهال می باشد. مواد ترشح شده از ساقه های نرگس برای دیگر گل های شاخه بریده هم مانند رزها، میخک، فریزیا و لاله مضر است.


شما میتوانید با استفاده از گل نرگس در تاج گل، قیمت تاج گل ترحیم را مناسب تر کند.
علت گل ندادن گیاه نرگس


پیاز ها برای گل دادن به عوامل ایجاد انگیزش زمستانه احتیاج دارند .از هر پیاز پایه ای به طول ۳۰-۴۰ سانتیمتری تولید شده که گل ها در بخش انتهایی و برگ ها به شکل نواری هستند.


هنگام رشد پیازها در منزل گل ها تنها یکبار تشکیل می شوند .برای بهاره سازی باید پیاز ها در پاییز کشت شده و در دمای ۶-۸ درجه سانتیگراد به مدت ۸-۱۰ هفته در شرایط تاریکی نگهداری شوند و تحت شرایط نور و یا تاریکی متناوب قرار گیرند.


در نظر داشته باشید که محل نگهداری پیازها عاری از گاز اتیلن باشد زیرا این گاز پیاز نرگس بی بار کرده و سبب گل ندادن آن می شود پس پیاز نرگس را در یخچالی که در آن سیب دارید قرار ندهید.


شما میتوانید با استفاده از گل نرگس در تاج گل، قیمت تاج گل ترحیم را مناسب تر کند.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر

sahel2512

کاربر سایت
کاربر سایت
عضویت
3/3/20
ارسال ها
15
امتیاز
10
مشخصات گل رز


گل رز جاودان را می توان نمونه ای از محبوب ترین گل ها در دنیا دانست. اینکه در هنگام خرید گل، دسته گل زیبایی از گل های رز برای خود انتخاب کنیم می تواند اولویت بسیار وسوسه کننده ای باشد. زیرا گل رز جاودان را به جرات می توان گلی دانست که در تمام دنیا برایش جایگاه ویژه ای قائل اند و می توان گفت نمی شود کسی را یافت که این گل مورد پسندش نباشد.


در مقاله قصد داریم شما را بیشتر با گل رز جاودان، مشخصات نژادی و سایر خصوصیاتش آشنا سازیم

گلهای رز جاودان را بیشتر بشناسید!


احتمالا می دانید که گل رز جاودان جز گل هایی ست که در اکثر نقاط دنیا تلفظ مشابهی دارد. اما نام رایج و معروف آن که ریشه انگلیسی دارد “رز یا Rose” است. گل رز محبوب ترین و پرطرفدار ترین گل در جهان است و زیبایی خاص و اصیلی دارد که همه را به راحتی تحت تاثیر خودش قرار می دهد. اما نکته جالب در رابطه با آن این است که این گل در ابتدا نه با زیبایی اش، بلکه با خواص دارویی قابل توجهی که داشت مورد توجه فراوانی قرار گرفت. در واقع می توان گفت گل رز پیشینه درخشان و دیرینه ای داشته که در آن علاوه بر زیبایی و لطافت، می توان به فاکتورهای مهم تری همچون کاربردهای دارویی و پزشکی نیز اشاره کرد. و می توان گفت همین امر نیز یکی از دلایلی بود که موجب شد گل های رز صاحب بیشترین میزان کاشت و تولید در دنیا باشند.
انواع گل رز
همانطوری که انتظارش می رود احتمالا می دانید که گل های رز جاودان از خانواده گل سرخیان هستند. و شاید برایتان جالب باشد بدانید که ما در نقاط بسیاری در کره زمین، و به لحاظ شکل بوته، تولید گل، نحوه رشد و جغرافیا، گل رز های متنوعی داریم که شامل موارد زیر می شوند:


رز مینیاتوری
رز بالا رونده
رز درختچه ای
رز پاسیویی
رز هیبرید چای
رز فلورینبدا
و برای نمونه رز هلندی

شما می توانید با ارسال جعبه گل به عزیزانتان آنها را خوشحال کنید.


موارد اشاره شده در فوق تنها نمونه هایی از تفکیکات کلی گل های رز بودند، اما خوب است بدانید که ما در دنیا بیش از ۱۲۰ نوع از گل رز داریم. که شرایط رشد شان نیز کاملا از هم متفاوت است. به این معنی که شما از شمالی ترین و معتدل ترین نقاط دنیا تا جنوبی ترین و گرمسیری ترین نقاطش می توانید شاهد رشد و پرورش گل رز های متنوعی باشید که هر نوع نیز زیبایی خیره کننده مخصوص به خودش را دارد.

شما می توانید با ارسال جعبه گل به عزیزانتان آنها را خوشحال کنید.


گل های رز زا عموما در طیف گسترده ای از رنگ ها می توان یافت. از قرمز که معروف ترین نوع آن می باشد، تا سفید و زرد و صورتی و سیاه! اما به نظر می رسد کمیاب ترین نوع گل رز، گل رز آبی ست. که در گلخانه ها با روش های مصنوعی به این رنگ در می آورندشان.
خاک و تغذیه مناسب گل رز
نکته بسیار مهم در زمان کاشت گل رز و در ارتباط با خاک آن این است که به خاطر داشته باشید لحظه کاشت این گیاه در کود دهی زیاده روی نکنید. کود مورد نیاز گل رز باید به صورت محلول در آب در اختیارش قرار گرفته شود و حاوی موادی همچون منیزیم، آهن، ازت و پتاسیم باشد.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر

sahel2512

کاربر سایت
کاربر سایت
عضویت
3/3/20
ارسال ها
15
امتیاز
10
تاریخچه و مشخصات گل میخک قرنفولی (بخش اول)


میخک قرنفلی بومی منطقه مدیترانه است ولی محدوده دقیق آن با توجه به کشت گسترده آن در ۲۰۰۰ سال گذشته ناشناخته است.

گل میخک قرنفلی نماد چیست؟

گل میخک قرنفلی در دنیا از دوران باستان محبوب بوده و در مراسمهای مختلفی در بسیاری از کشورها به عنوان نماد شناخته می شود و کاربرد دارد. مثلا میخک قرمز در روز اول ماه می به عنوان نماد جنبش کارگری در برخی از کشورها، از جمله اتریش، ایتالیا و یوگسلاوی سابق است. میخک قرمز همچنین نمادی از انقلاب پرتغال است. همچنین، میخک گل ملی اسپانیا و اسلوونی، و گل ایالتی از جامعه خودمختار جزایر بالئارس است. گل ایالت اوهایو، میخک قرمز مایل به زرد است. از این گل به عنوان گل آپارتمانی نیز استفاده می کنند.


خانواده میخک گیاهانی علفی و بوته ای هستند و گاه با انشعابات و شاخه های فشرده بوته های بالشتکی یا کوسنی شکل را تشکیل می دهند.

جالب است بدانید: میخک قرمز به عنوان بهترین گل آپارتمانی برای روز مادر شناخته شده است. منتها از آنجایی که نهایت عشق و محبت را می رساند یک گزینه ایده آل برای گل سالگرد ازدواج محسوب می شود.


تصویر گل میخک قرنفلی

برگ ها ساده، بدون دندانه، باریک، کشیده یا درفش مانند، دارای گوشوارک و یا فاقد آن است. در گیاهان این تیره برگ ها معمولا فاقد دمبرگ هستند و در قاعده بهم متصل و ساقه در محل اتصال آنها متورم و برجسته میشود. گل آذین عموما گرزن دوسویه با گل های نر و ماده، گاهی نیز تک جنس و یا پلی گام هستند. گلپوش ساده یا مضاعف، کاسه دارای ۵ قطعه آزاد یا کم و بیش بهم پیوسته، جام گل همیشه آزاد، گلبرگها ناخنک دار یا بدون آن و جام در سطح درونی و در ناحیه گلو دارای زایده ای ناخنکی است که از کاسه قابل تشخیص است. تعداد پرچم ها متغیر و برابر با قطعات سایر حلقه ها یا کمتر از آنها است. مادگی دارای تخمدان زبرین یا نیمه زیرین مرکب از ۱ تا ۵ بر چه بهم پیوسته است.

گل میخک یا همان بهترین گل آپارتمانی گسترش وسیعی در سطح جهان دارد، و استفاده از آن به عهد باستان بر می گردد. یونانیان و رومیان قدیم آشنایی کافی با این گل داشتند و حلقه های بافته شده از گل میخک تاج سر قهرمانان ورزشی را تشکیل می داد. این گیاه که در طول رشد به ۸۰ سانتیمتر بلندی می رسد، دارای برگهای به رنگ سبز مایل به زرد و سبز مایل به خاکستری و آبی مایل به سبز است. این برگها بلند و باریک می باشند و تا ۱۵ سانتیمتر می رسند. گل ها به صورت مجزا و یا تا پنج تا با هم در یک شاخه اصلی تولید می شوند و به قطر ۳ تا ۵ سانتیمتر می رسند. آن ها بسیار معطر و رنگ اصلی گل ها، صورتی و ارغوانی روشن است، اما ارقام مختلفی از آن در رنگ های دیگر، از جمله قرمز، سفید، زرد و سبز، توسعه یافته اند.

چگونه خرید گل را به صورت اینترنتی انجام دهید؟

این روزها با به میان آمدن فروشگاههای اینترنتی، خرید گل به یکی از فعالیت های روزمره و محبوب افراد تبدیل شده است. شما به راحتی می توانید به فروشگاههای خرید گل سر بزنید و با مراجعه به فهرست گل ها، دسته گل دلخواه خود را انتخاب کنید و سفارش دهید.

میخک ویلیام سیم

برخی از متخصصین میخک ویلیام سیم را بعنوان بهترین رقم معرفی شده تا به امروز می دانند. واریانتاها و اسپورتهای جدیدی از این رقم هر ساله در دنیا عرضه میشود. ارقام زیاد دیگری هر ساله در دنیا اصلاح می شوند. تنها گل های آبی، سبز و سیاه در میخک بطور طبیعی دیده نشده است.

محبوبترین رنگ گل ها عبارتند از:

قرمز، صورتی و سفید. ارقامی با گل های دارای سایه های از رنگ قرمز و صورتی نیز وجود دارند. رنگهای دلخواه را می توان با رنگ کردن گل های سفید رنگ ایجاد کرد. عطر خاص گل میخک و عمر گلدانی طولانی، از دیگر ویژگی های متمایز این گل در مقایسه با سایر گلها می باشد.

تا دهه ۱۹۸۰ تولید گل بیشتر به کشورهای مصرف کننده اصلی مثل ایالات متحده، ژاپن و آلمان محدود می شد و از طریق آنها ارسال گل به سایر کشور ها صورت می گرفت، ولی به تدرج کشت و کار این گل در کشورهایی که هزینه تولید در آن پایین تر بود شروع شد. به طوری که در حال حاضر عمده ترین کشورهای تولید کننده میخک کلمبیا، فلسطین اشغالی، کنیا و اسپانیا هستند و می توانند به راحتی با روش های ارسال گل به سایر کشور ها داشته باشند.

میخک های تولیدی در این کشورها به سمت کشورها و مناطق شمالی تر حمل می شوند. بطوری که قسمت اعظم میخکهای مورد نیاز بخش های شمالی آمریکا وارداتی هستند. انتخاب رقم و ازدیاد در حال حاضر هزاران رقم میخک در سطح جهان اصلاح و عرضه شده اند، برخی از آنها به شرایط خاص محیطی سازگار هستند.

تمام ارقام مورد استفاده جهت تولید گل های بریدنی گلخانه ای به دو صورت استاندارد و یا اسپری پرورش داده می شوند. در ارقام استاندارد هدف تولید تک گلهای درشت است در صورتی که در ارقام اسپری گل های خوشه ای مجتمع در کنار هم تولید می شوند.

ارقام استاندارد بطور ژنتیکی قدرت تولید گل های درشت تر و بزرگتری دارند ولی ارقام اسپری بیشتر برای تولید گل های خوشه ای و مجتمع مناسب هستند. از ارقام معروف گلخانه ای میخک سری سیم را می توان نام برد مثل سویت ویلیام و ویلیام سیم.


شرایط نگهداری گلمیخک قرنفلی:

خاک


میخک قرنفلی، نیاز به خاک کمی قلیایی با زهکشی خوب و مکانی با آفتاب کامل و کمی مرطوب دارد. حذف جوانه ها در میخک با توجه به رقم و نوع هرس و تربیت می تواند به دو صورت اسپری و یا استاندارد انجام گیرد. در انواع استاندارد جوانه های جانبی تا گره ششم در زیر گل حذف می شوند تا گل انتهایی به اندازه کافی بزرگ و مرغوب گردد. شما می توانید با خرید و ارسال گل به عزیزانتان آنها را خوشحال کنید.

حذف جوانه ها

عمل حذف جوانه ها زمانی آغاز می شد که جوانه ها به راحتی قابل حذف کردن باشند، هر چند این کار سنگینی در پرورش میخکهای استاندارد است، ولی انجام آن لازم و ضروری است. در انواع اسپری، جوانه انتهایی حذف می شود تا گلهای جانبی یکنواخت تر شوند.

بهتر است بعد از خواندن این مطلب تاریخچه و مشخصات گل میخک قرنفولی (بخش دوم) را مطالعه کنید.

حذف جوانه انتهایی برای به گل نشستن جوانه های جانبی، در انواع استاندارد میخک نیز انجام پذیر است. حذف جوانه انتهایی با گلدار شدن همزمان جوانه های جانبی، باعث عملکرد بالا و تولید یکنواخت تر خواهد شد ولی در عوض از کیفیت و اندازه گل ها کاسته خواهد شد. آبیاری سطحی بیشتر از سایر روش های آبیاری در گلخانه های میخک توسعه پیدا کرده است. هر چند که از روش های دیگر آبیاری مثل آبیاری قطره ای، بارانی و فارویی نیز به میزان زیادی استفاده میشود.
 

sahel2512

کاربر سایت
کاربر سایت
عضویت
3/3/20
ارسال ها
15
امتیاز
10
تاریخچه و مشخصات گل میخک قرنفولی (بخش دوم)

مناسب ترین رطوبت


مناسب ترین رطوبت تانسیومتری در اطراف ریشه ها برای میخک بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ سانتیمتر است. تحت شرایط نوری پایین رطوبت تانسیومتری کمتر از ۳۰۰ سانتیمتر باعث تولید رشدی نرم و طویل خواهد شد.


آبیاری


در این شرایط کاهش میزان آبیاری تا حدی که گیاهان تقریبا به حد پژمردگی برسند، بر میزان استحکام و قدرت ساقه ها خواهد افزود. زمانیکه گل مناسب آپارتمان یا هر گل دیگری در حال تشکیل و نمو هستند. آبیاری منظم جهت افزایش اندازه و رنگ گل مناسب آپارتمان یا هر گل دیگری و همچنین افزایش طول عمر آنها بعد برداشت لازم و ضروری است.


کوددهی و تغذیه میخک


در تغذیه میخک مواردی که باید مد نظر گرفته شوند عبارتند از: نوع کود مصرفی، مقدار آن، شرایط گلخانه از لحاظ مقدار نور، دما و مرحله رشد گیاه، مقدار کود مصرفی: براساس میزان بهینه عنصر مورد نظر در خاک با رعایت مقدار هدر رفت آن محاسبه خواهد شد. مناسب ترین مقدار ازت در خاک برای تولید میخک ۴۰ – ۲۵ پی پی ام است و در این میان کودهای نیتراته نسبت به انواع امونیومی ترجیح داده می شود. مخصوصا در شرایط کم نور و سرد زمستان استفاده از کودهای آمونیومی به خاطر ایجاد رشد نرم پیشنهاد نمی گردد.


روش تکثیر گل میخک قرنفلی:


برای کشت و کار میخک قرنفلی در صورت اقدام به نگهداری گیاهان مادری و ازدیاد، روش کار به ترتیب ذیل است: کاشت و استقرار گیاهان مادری محلی که برای کاشت گیاهان مادری در نظر گرفته میشود باید تمیز، مراقبت شده و عاری از آفات و بیماریها بوده و بهتر است از گلخانه تولید میخکهای بریدنی دور و یا جدا باشد.


قلمه های سالم از تولیدکنندگان شناخته شده خریداری شده و در محل مورد نظر کاشته می شوند. برای کاهش میزان تولید انواع گل مناسب آپارتمان و همچنین افزایش شاخه دهی در گیاهان مادری شرایط روز کوتاهی اعمال می شود.


در این شرایط تعداد شاخه ها برای گرفتن قلمه زیاد شده و ریشه دهی قلمه ها نیز در مقایسه با شرایط روز بلندی افزایش می یابد، هر چند که در طول ریشه دهی قلمه ها در بستر روز بلندی ریشه زایی خوب را موجب می شود.


برای اکثر ارقام میخک طول روز بحرانی ۱۳ ساعت است. یعنی روشنایی بالای ۱۳ ساعت روز بلندی و کمتر از آن روز کوتاهی محسوب می شود. قلمه ها با ۴ تا ۵ گره از گیاهان مادری تهیه میشوند


برای جلوگیری از انتشار بیماریها، قلمه ها از گیاهان مادری بوسیله شکستن و جدا کردن گرفته می شوند و از چاقو یا قیچی استفاده نمی شود. در صورتیکه قرار است قلمه ها به مناطق دور حمل شوند، در این صورت به صورت ریشه دار یا بدون ریشه در داخل جعبه های با پوشش پلی اتیلن منفذدار قرار داده می شوند. (شما می توانید با خرید و فروش گل آنلاین به راحتی هر گلی که یم خواهید سفارش دهید.)


قلمه ها را می توان به مدت چندین هفته در دمای صفر درجه سانتیگراد انبار کرد. محیط قلمه ها باید خشک باشد چون در صورت مرطوب بودن امکان شیوع آلودگی در آنها وجود دارد. توجه به تمیز و بهداشتی بودن محیط ریشه زایی قلمه ها خیلی مهم است چون تاثیر مستقیمی در تولید قلمه های قوی و سالم دارد.


براساس میزان دمای بستر و رقم، ریشه زایی در عرض ۲ تا ۴ هفته انجام می گیرد. در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد بستر، ریشه زایی در ۳ هفته و در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد در ۲ هفته اتفاق می افتد.


استفاده از هورمون های ریشه زایی مثل نفتالین استیک اسید به صورت پودر کمک موثری در افزایش تعداد قلمه های ریشه دار شده است. نور کامل و رطوبت محیطی بالا نقش مهمی در موفقیت و ریشه زایی سریع قلمه ها دارد.


تهیه بستر و کاشت گیاهان بسترهای کشت در گلخانه به صورت بسترهای زمینی و یا بسترهای مرتفع انتخاب می شوند. بسترهای مرتفع نسبت به بسترهای زمینی ارجح تر هستند بدلیل اینکه کنترل آفات و بیماریها و زهکشی در آن راحت تر است. (شما می توانید برای خرید و فروش گل آنلاین وارد سایت وی آی پی شاپ شوید.)


از طرف دیگر ترکیب بستر کاشت باید طوری باشد تا تخلخل و زهکشی مناسب را فراهم بکند، برای اینکار می توان اقدام به افزودن پیت اسفاگنوم کرد، هر چند در طول زمان پیت پوسیده و از میزان تخلخل بستر کاسته می شود.


برای ایجاد خلل و خرج مطمئن تر استفاده از سنگریزه، شن درشت، پرلیت، خرده سفال و یا غیره ضروری است.


در این شرایط تعداد دفعات آبیاری زیاد خواهد شد. قبل از کاشت، گندزدایی بستر کاشت از وظایف مهم پرورش دهنده است، گندزدایی بستر با استفاده از متیل بروماید یا کلروپکرین و یا با استفاده از بخار آب انجام پذیر است.


ولی با توجه به اینکه میخک به سمیت ناشی از بروماید حساس است بهتر است در درجه اول از روش های موثر دیگر استفاده کرد، در غیر این صورت بستر باید دارای تخلخل کافی جهت تخلیه و خروج سریع گاز بعد از زمان گندزدایی، داشته باشد.(شما می توانید برای خرید و فروش گل آنلاین وارد سایت وی آی پی شاپ شوید.)


در صورت استفاده از بخار آب، بخار سرد (بخار هوادار) نسبت به بخار داغ ترجیح داده می شود تا میکروارگانیسم های مفید در بستر حفظ شده و از تجزیه ترکیبات مفید و تولید نمکهای مضر جلوگیری بعمل آید. تاریخ کاشت قلمه ها در بستر کاشت بستگی به تقاضای بازار دارد و برنامه ریزی باید به صورتی باشد تا بیشترین تولید در زمان اوج تقاضای بازار باشد. برای تولید محصول در اواخر اسفند قلمه ها باید در تابستان کاشته شوند.


ارقام استاندارد میخک تا دو سال پرورش می یابند ولی انواع اسپری یکساله کاشته شوند و بعد با گیاهان جدید جایگزین می شوند. در زمان کاشت قلمه ها باید دقت کرد عمق کاشت قلمه ها به اندازه عمق آنها در بستر ریشه زایی باشد حتی قلمه هایی که کمی سطحیتر نیز کاشته می شوند سریعتر مستقر شده و به پوسیدگی ناشی از ریز و کتونیا مقاومتر هستند.
فاصله و تراکم گیاهان بسته به رقم، میزان نور و زمان کاشت انتخاب می شود. در تولید یک ساله تراکم کاشت بالاست و فاصله کاشت ۱۵*۱۰ سانتیمتر انتخاب می شود.


در صورتیکه در محصول دوساله فاصله کاشت ۲۰*۱۵ و یا ۱۵*۱۵ انتخاب می گردد. میخک دارای ساقه های نرم و شکنندهای است و اگر قیم استفاده نشود ساقه براحتی خم شده و ممکن است زیر سنگینی گل مناسب آپارتمان بشکنند به این خاطر استفاده از قیمهای سیمی در گلخانه های میخک رایج است.


اولین لایه شبکه سیمی در زمان کاشت قلمه ها در روی بستر قرار داده می شوند و بعنوان نشانگر برای کاشت قلمه ها استفاده می شود، سپس باندازه ۱۰ سانتیمتر بالا آورده می شود. لایه های بعدی قیم شبکه ای با فاصله ۱۰ سانتیمتر از لایه های پایینی قرار داده میشوند. در محصول یکساله بسته به اندازه بوته و سرعت رشد آن از حدود ۴ لایه و در محصول دو ساله از ۶ لایه شبکه استفاده می شود. حفظ و نگهداری ساقه ها در لابه لای قیم شبکهای نیازمند صرف کار است.

بهتر است بعد از خواندن این مطلب تاریخچه و مشخصات گل میخک قرنفولی (بخش سوم) را مطالعه کنید.

سر برداری و هرس میخک به منظور تنظیم و کنترل زمان گلدهی و افزایش کیفیت گل های تولیدی انجام می شود. ارقام اسپری بدون سر برداری تولید شاخه های جانبی می کنند و کمتر سر برداری می شوند، در صورتیکه ارقام استاندارد براحتی تولید شاخه های جانبی نمی کنند و نیازمند سر برداری هستند. برای جلوگیری از انتقال بیماری ها، عمل سربرداری با دست انجام می گیرد.
 
بالا